Blog

2023 Amerikan Borsaları Beklentileri Hangi Yönde İlerliyor?

amerikan borsalarını öğren borsa eğitimi engin erdebil

Amerikan Borsalarında İstikrarsız Hava Hakim

Geçmişe bakıldığında arka arkaya gelen kayıp senelerinin seyrek görüldüğü söylenebilir. Ancak analistler, piyasada 2022’de yaşanan kayıpların ebadının ve FED’in kurtuluş doğrultusunda henüz bir sinyal vermemiş olmasının, yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiği anlamına geldiği konusunda ihtarlarda bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri borsaları için on seneden fazla bir süredir en makûs geçen senenin bitmesine sadece birkaç harekât gününün kaldığı bugünlerde, S&P 500 endeksi seneyi 19,8% düşüşle kapatacakmış gibi görünüyor.

Dow Jones Market Data’ya göre bu düşüş, küresel mali kriz sebebiyle endeksin 36,6% değer kaybettiği 2008 senesinden bu yana ilk çift haneli değer kaybı oldu.

Amerikan Borsalarında Düşüş Sürecek mi?

Ancak S&P 500’in alt güzergahlı seyrettiği ardışık seneler yaşanması son derece ender görülen bir vaziyet.

1928-2021 seneleri arasındaki yarıyılda S&P’nin iki sene üst üste değer kaybetmesi gidişatının asıllaşma oranı 10%’dan az.
DataTrek Research tarafından derlenen bilgilere göre S&P’nin toplam senelik getirisinin olumsuz olduğu senelerin ardından gelen yarıyıllarda endeks vasati 12,6% arkasıydı ve bu kriterlere uyan 25 senenin 17’sinde pozitif tarafta kaldı.
Ancak çift haneli kayıpların yaşandığı senelerin ardından gelen piyasa performansı azıcık daha karışık.

DataTrek Research kurucu ortağı Jessica Rabe salı günü kaleme aldığı bir bilgilendirme yazısında, “S&P 500 geçmişte, 10%’dan daha az kayıp yaşadığı senelerin ardından gelen 12 aylık yarıyıllarda, daha makûs geçen senelerin ardından gelenlere kıyasla daha iyi bir hasılat oranı 79%’a 55% ve daha iyi bir vasati performans 17,5%’e 6,4% gösterdi. Sanırım 2022 bu gidişle ikinci grupta yer alacak” ifadelerini kullandı.

Bununla beraber Rabe, S&P 500’şan arka arkaya gelen senelerde düşüşe devam ettiği birkaç vaziyetin 1929-1939 yarıyılında yaşanan Büyük Buhran gibi büyük bir ekonomik hadiseden veya II. Dünya Savaşı ve 1972 petrol krizi gibi jeopolitik bir şoktan kaynaklandığını belirtti. Rabe bu gibi ardışık düşüşlerin ayrıca 2000’lerin başında dot-com balonunun patlaması ve 11 Eylül 2001 terör saldırıları ve hemen ardından Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak’ı işgal etmesinde olduğu gibi, büyük ekonomik hadiselerle jeopolitik şokların aynı anda asıllaşmasi gidişatlarından da kaynaklanabildiğini sözlerine ekledi.

Popüler:  Bollinger Bantları Nedir?

Rabe, S&P 500’şan 2023’te ardışık ikinci düşüş senesini yaşaması için başka bir büyük ekonomik veya jeopolitik krizin alana gelmesi gerektiğini savundu. Ancak FED’in faiz oranlarını düşürmesi veya federal hükümet tüketmelerinde bir çoğalış biçiminde gelebilecek bir destek, güç bir senenin ardından Amerika Birleşik Devletleri hisse senetlerinin toparlanması açısından çok ehemmiyetli olabilir.

Sizde Amerikan Borsalarında istikrarlı kazanç odağında işlem yapmayı öğrenmek isterseniz, ENGIN ERDEBIL Borsa Eğitimi Birebir Mentorluk hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Bu İçerik Faydalı Oldu mu?
[Oy: 1 Ortalama: 5]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir