Blog

Arbitraj Nedir?

arbitra nedir borsa eğitimi

Arbitraj Nedir?

Arbitraj nedir? Arbitraj, bir emtia, menkul kıymet veya para birimi gibi bir varlığın iki farklı piyasadaki fiyatındaki bir farktan yararlanmak için alım satımı uygulamasıdır. Arbitraj genellikle riskten korunma ile karıştırılır. Her ikisi de piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanmayı içerirken, riskten korunma, riske karşı korunmak için türevlerin kullanılmasını içerir. Riskten korunma, bir varlığı satın almadan önce kararlaştırılan bir fiyatı kilitlemenize olanak tanır. Böylece fiyatlar satın alma tarihinizden sonra ancak satmadan önce yükselirse, pozisyonunuzu önceden kararlaştırılan fiyattan kapatabilirsiniz. 

Arbitraj nedir? Arbitraj, risk yönetimi ile ilgilenmez; bunun yerine iki veya daha fazla piyasa arasındaki farkla ilgilenir. Arbitraj, bir piyasada bir varlık satın alıp aynı anda başka bir piyasada daha yüksek bir fiyata satmayı içeren bir ticaret stratejisidir. Yatırımcı iki piyasa arasındaki fiyat farkından yararlanarak kar eder. Bu aşamada bu tarz işlemlerin başarılı bir şekilde tamamlanması için mutlaka farklı kriterlere dikkat ediyor olmak şarttır. Ancak bu sayede üst düzeyde karşı bir şekilde arbitraj yapmak da mümkün olmaktadır.

arbitraj nedir borsa eğitimi

Arbitraj Neden Önemlidir?

Arbitrajın bu kadar önemli olmasının ana nedeni, fiyatların bir varlığın gerçek değerinden çok fazla sapmamasını sağlayarak piyasaları verimli tutmasıdır. Arbitraj olmadan, yatırımcıların düşükten alıp yüksekten satarak para kazanmaları mümkün olmayacak ve bu da varlıkların verimsiz fiyatlandırılmasına neden olacaktır. Bu aşamada arbitraj kavramının teknik bir kavram olması; borsa eğitimi faaliyetlerinde bu tarz terimlerle sıklıkla karşılaşmamızı mümkün kılar. Elbette ki bu durum teknik analiz eğitimi için de geçerliliğini korumaktadır.

Arbitrajın bir diğer olumlu etkisi de piyasa likiditesini artırmasıdır. Yatırımcılar ayrıca ticaretin her iki tarafında da pozisyon alarak riskten korunmak için arbitrajı kullanabilirler. Arbitraj, fiyat farkından kâr elde etmek için bir varlığın aynı anda alınıp satılmasıdır.  Arbitrajın arkasındaki ana fikir, varlık fiyatlarının farklı piyasalarda aynı olması gerektiğidir. Bir varlığı alıp satabileceğiniz fiyatta bir fark varsa, o varlığı bir piyasadan alıp başka bir piyasada satarak bu fırsattan yararlanmalısınız.

Popüler:  Polkadot Nedir?

Finans Dünyası Açısında Arbitraj Nedir?

Arbitraj nedir? Arbitraj, bir finansal varlığın geçici fiyat farkından yararlanmak amacıyla farklı piyasalarda veya türev formlarda alınıp satılması işlemidir. Döviz piyasalarında, aynı varlığın iki farklı piyasada farklı fiyatlardan satılması durumunda arbitraj gerçekleşir. Bir piyasadan varlık alıp diğerinde satarak bu eşitsizlikten kar elde etmek mümkündür. İki fiyat arasındaki farka “taşıma maliyeti” denir. Bir varlığın belirli bir süre elde tutulmasıyla ilişkili faiz maliyetleri, işlem maliyetleri ve diğer giderleri içerir.

Bütün bu bilgiler ışığında Arbitraj yapmak istediğiniz zaman pek çok farklı dinamiğe dikkat etmelisiniz. Ancak bu sayede isabetli bir şekilde yatırım stratejileri geliştirebilirsiniz. Yeni nesil yatırım stratejileri oluşturmak konusunda üst düzeyde bir eğitim çalışması yürüten Engin Erdebil; tam da bu noktada mükemmel fırsatları sizlerle buluşturmaktadır!

Bu İçerik Faydalı Oldu mu?
[Oy: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir