Blog

Bitcoin Nedir?

bitcoin nedir

Bitcoin Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır ve Nasıl Üretilir?
bitcoin nedir

Bitcoin Satoshi Nakamoto tarafından 2008’de deneysel bir süreç ile ortaya çıkmıştır. Bir merkez bankası ya da resmi bir kuruluş ile ilgisi bulunmamaktadır. Ülkelerin para birimleri ile alım satım işlemi yapılabilmektedir. Bir 3. parti hizmete ihtiyaç duyulmadan transfer edilebilme özelliğine sahiptir.

Küresel piyasalara uzun zamandır dahil edilmiş bulunmaktadır. BTC olarak kısaltılmaktadır. Blockchain teknolojisinin önde gelen kripto parası Bitcoin’dir. Bitcoin eşliğinde diğer altcoinlerde ortaya çıkmışlardır. İşlem hacmi ve piyasa değeri en değerli olan coinlerin başında gelmektedir. Hükümetlerden bağımsız olarak merkezi bulunmayan ve şifreli ağ sistemleri ile yönetilen bir dijital varlık birimidir. Bitcoin doğrudan bir şekilde satıcı ile alıcı arasında el değiştirmektedir.

Kripto para borsalarından birinde açılan üyeliğin ardından kişiler kendi banka hesaplarından para aktarımı yapabilmektedirler. Borsada bitcoin alıp satmak için mutlaka kişisel banka hesapları ve TC kimlik numarası kullanılmalıdır. Başka birisine transfer işlemi ise kripto para borsası üzerindeki hesaplar aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Hesaba yatırılan para ile istenilen miktarda bitcoin alınabilmektedir.

Bitcoin Nasıl Alınıp Satılır?

Bitcoin, madencilik yapılarak ya da para birimleri ile satın alınarak elde edilebilmektedir. Madencilik sıfırdan coini üretmek anlamına gelmektedir. Bu işlem işlem sürdürme ve sistemsel ağı koruyarak kullanıcıların eşleştirilmesi ile devam eden bir işlemdir. Bitcoin üretmek için bilgisayar sistemleri kullanılmaktadır. Ancak bilgisayar sisteminde teknik donanımların güçlü olması tercih edilmektedir. Bu sayede daha kısa sürede daha fazla bitcoin kazımı yapılması mümkün olmaktadır. Örneğin ekran kartının kesinlikle yüksek özellikli olması tercih edilmektedir. Yüksek özelliklere sahip donanımı satın almak için kazım yapacak olan kişiler önceden belirli bir miktar yatırım yapmak durumunda kalmaktadırlar.

Bitcoin alım satımları için bu işlemin yapılması için tasarlanmış borsalar kurulmuştur. Kişiler öncelikle bu kripto para borsalarına kayıt olmaktadır. Bitcoin alınıp satılabilen kripto para borsaları komisyon oranları ile işlemleri gerçekleştirmektedir. Komisyon oranları borsaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda kripto para borsaları arasında alım satım için ayrılan süre ve ana ekran gibi özellikler de değişebilmektedir.

Popüler:  Wrapped Bitcoin Nedir?

Sizde kriptoparalar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve Engin Erdebil Borsa Eğitimi Birebir Mentorluk programına katılarak kriptopara ticaretini öğrenebilirsiniz. Doğru sistem ve stratejileri kullanarak kriptopara ticaretinden kazanç sağlayın!

Bu İçerik Faydalı Oldu mu?
[Oy: 0 Ortalama: 0]

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir