Blog

Bollinger Bantları Nedir?

bollinger bandı nedir borsa eğitim

Bollinger Bantlarının Basit ve Etkili Kullanım Yöntemi – Engin ERDEBIL Academy

Sizde destek ve direnç nedir öğrenmeye başlamak için Engin ERDEBIL tarafından hazırlanan borsa eğitimi içeriklerini okuyabilirsiniz.

Finansal piyasalarda alım satım sinyalleri oluşturmak için etkin bir şekilde kullanılan Bollinger Bantları, ilk olarak ünlü analist John Bollinger tarafından 1980’de piyasadaki değişiklikleri daha hızlı ölçmek için geliştirilen bir tekniktir. Yatırım araçlarının gelecekteki fiyatlarını tahmin etmek, piyasa hareketlerini daha hızlı görmek ve hızlı aksiyonlar geliştirmek için kullanılan Bolinger Bantları, yaygın olarak kullanılan teknik analiz göstergelerinden biridir. Özellikle Forex gibi volatilitesi yüksek piyasalarda başarı oranı çok yüksektir. Bolinger Bantları harika bir trend sinyali sağlayıcısıdır ve yatırımcılara sundukları bazı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

Eğilim duygusu

Fiyat hedefi

Fiyat hareketlerinin oynaklığı

Borsa egitimi kapsamında Bollinger Bantları, alt, orta ve üst olmak üzere 3 farklı eğriden oluşur. Merkezi Bollinger Bantları, 20 günlük hareketli ortalama boyunca kendisini gösterir. 20 günlük hareketli ortalama 2 standart sapma yukarı ve aşağı hareket ettirilerek alt ve üst bantlar ile oluşturulmuştur. Üst ve alt bantların rolü, ortalama kapanış fiyatının yüksek ve düşük seviyelerini belirlemektir. Alt ve üst bantlar önemli destek ve direnç seviyeleridir. John Bolinger, 20 dönemlik hareketli ortalamanın değerini önermekle birlikte farklı pazarlarda, farklı araçlarda ve farklı zaman dilimlerinde değiştirilerek optimize edilir. Pratikte maksimum 20 günlük hareketli ortalama kullanılır.

Hesaplama formülleri;

Ortalama Bollinger Bantları = 20 Günlük Hareketli Ortalama
Üst Bollinger Bandı = Orta Bollinger Bandı Standart Sapma 2
Alt Bollinger Bantları = Orta Bollinger Bantları – 2 Standart Sapma
Piyasanın ve yatırım aracının özelliklerine bağlı olarak, Bollinger Bantlarına bağlı biçimde standart sapmanın değeri zaman içinde değişmektedir. Örneğin; Teknik analistler, 20 yerine ortalama 50 periyot kullanılarak standart sapmanın 2,5’e ayarlanmasının uygun olacağını söylüyorlar. Zaman periyodu 10 gün olarak tanımlanırsa standart sapmanın 1.5’e düşürülmesi daha doğru olacaktır.

Popüler:  Borsa Eğitimi Önemi, Borsa Yatırımcılarının Eğitim Almaları Neden Gereklidir?

Borsa eğitimi kapsamında Doğru alım ve satım kararlarını vermek için fiyat hareketlerini ve göstergeleri karşılaştırmak için yüksek ve düşükler kullanılabilir. John Bolinger şuna da dikkat çekiyor: Fiyat hareketini belirlemek için durumu teyit etmek üzere aynı kategorideki iki göstergenin beklenmesini yanlış olarak işaret ediyor ve bunun yerine Bollinger fiyat teyidinin ağırlıklı olarak hacim göstergeleri olmak üzere osilatörlerle sinyal verdiğine dikkat çekiyor.
Bollinger Bantlarının Yorumlanması;

Piyasanın hangi yöne gideceğine karar verememesi durumunda Bollinger Band kanalı daralır ve boru haline gelir. Kanalda sıkışan fiyatın bir süre sonra toparlanması ve toparlanma yönünde yeni bir trend oluşturması bekleniyor.

Fiyat üst Bollinger Bandını kırarsa yükseliş trendi devam edecek ve fiyat alt Bollinger Bandını kırarsa düşüş trendi devam edecektir. Fiyat orta Bollinger bandından alt banda doğru hareket ederse düşüş, orta banttan üst banda doğru hareket ederse artış beklenir. Fiyatın üst veya alt Bollinger bandının dışına çıkması durumunda kısa süre içerisinde fiyatın kanala geri döneceğinin düşünülebilir. Fiyat iki dönem üst bandın yakınında kapanırsa, alt bant yönünde kapanırsa düşüş eğilimi beklentisi güçlenecektir. Fiyatın alt bandın dışına çıkması ve 20 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkması yükseliş trendine işaret ediyor. Yükseliş trendi sırasında fiyat genellikle orta ve üst bantlar arasında dalgalanır.
Bollinger Bantlarının Güçlü Kullanımı

Bollinger Bantları kullanımı çok kolay olduğu için birçok yatırımcı tarafından tercih edilen ilk göstergelerden biridir ancak yorumda bazı detayların atlanması analizin başarısını baltalayacaktır. Bollinger Bantları ile analizden yüksek performans elde etmek için önemli ipuçları:

Bollinger Bantları Nasıl Kullanılır? Borsa Eğitimi

Bollinger Bantları, yüksek oynaklık piyasalarında en iyi sonucu verir. Fiyatın üst Bollinger Bandının üzerine çıkması durumunda yükselişin devam edeceğine ve uzun bir pozisyon açılacağına inanılıyor. Kanalın alt bandı kırıldığında kısa pozisyon açılmalıdır. Ancak pratikte her zaman doğru değildir ve hacim göstergeleri veya osilatörler tarafından onaylanması gerekir.
Bollinger Bantları genişlediğinde ve fiyat toparlandığında, bu yeni bir trendin başlangıcı olarak kabul edilir. Aslında her kol açıkken işlem açmak hata olur. Diğer göstergelerle teyit edilmelidir.
Fiyatın kanal sınırını aşması durumunda, fiyatın iki dönem aynı yönde kapanmasını beklemek gerekir. Günlük işlem yapılıyorsa bir kapanış süresi de yeterlidir.

Popüler:  FTX Token Nedir? FTX Coin Analizi Nasıl Yapılır?

En iyi Borsa eğitimi sayesinde zamanı verimli kullanarak sizde bu işte uzmanlaşabilir kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Seviyenizi ilerletmek için,  Engin ERDEBIL’ den Birebir Mentorluk ve Sertifikalı Borsa & Teknik Analiz Eğitimi programlarına katılım talep edebilirsiniz. Ayrıca E-devlet onaylı Finans ve Borsa Hizmetleri Elemanı sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Ayrıca Kriptoparalarda EE-RSI Scalper Sinyal Sistemi + İndikatör Seti sayesinde düzenli gelir elde edebilirsiniz. Günlük al & sat (Daily Trading) yapmanıza olanak tanıyan bir sistemdir. Trader Eğitimi kapsamında sunulmaktadır.

Bu İçerik Faydalı Oldu mu?
[Oy: 0 Ortalama: 0]

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir