Blog

Bono Nedir?

hazine-bonosu-devlet-tahvili-nedir-borsaegitim

Bono nedir?

Bono, özel bir firmanın ya da devlet kurumunun oluşturmuş oldukları borçlanma senetleridir. Bu senetler yatırımcılara verilerek; yatırımcılardan borç para alınmaktadır. Burada yatırımcılardan alınan paranın belirli bir süre sonrasında ödenebileceğini gösterir belgeye bono denir. Bonolar, hükümetler, şirketler ve diğer kuruluşlar tarafından ihraç edilen, faiz ödeyen ve finansal piyasalarda işlem görebilen borçlanma senetleridir. Bu sayede işletmelerin ya da kurumların; borç para bulmaları da mümkün olmaktadır.

Bono, tahvilin sahibi olarak adlandırılan yatırımcıya vadesi gelene kadar faiz ödeyen bir borç senedidir. Tahviller hükümetler veya şirketler tarafından ihraç edilebilir. Bu aşamada bonoların etkili bir yatırım aracı olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Dolayısıyla borsa eğitimi gibi özel eğitim süreçlerinde bu yatırım aracılıyla sıklıkla karşılaşabiliriniz. Yine teknik analiz eğitimi konusunda da bu tarz kavramlarla sıklıkla karşılaşırız. Böylece karlı bir şekilde yatırım yapabilmek noktasında farklı yatırım araçlarının tanıtılması da mümkün hale gelir!

Bono Yatırımcılara Hangi Avantajları Sunar?

Şirket tahvillerine genellikle “sabit gelir” denir. Çünkü sabit bir yatırım getirisi oranı sunarlar. Kurumsal tahviller genellikle farklı derecelendirme kuruluşlarının puanları üzerinden değerlendirilmektedir. Burada faiz oranlarının belirlenmesinde de bağımsız derecelendirme kuruluşlarının etkili olduklarını rahatlıkla ifade edebiliriz. Tam da bu noktada bono konusunda bir yatırım kararı almadan önce mutlaka detaylı bir araştırma sürecinin yakından takip ediliyor olması; şarttır!

Devlet tahvilleri tipik olarak hazine tahvillerdir. Devlet tahvilleri, vade tarihlerine bağlı olarak farklı ödeme seçenekleri sunmaktadır. Bu aşamada bono bir borç teminatı olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bir bono satın aldığınızda, ihraççıya borç para vermiş olursunuz. İhraççı, yatırım için size sabit bir faiz ödemeyi ve tahvilin vadesi geldiğinde anaparayı geri ödemeyi kabul eder. Böylece karlı bir yatırım yapmak konusunda önemli bir kazanıma da sahip olabilirsiniz. Burada yaptığınız işlemin detaylarına dikkat etmeniz; yatırımınızın karlılık seviyesini doğrudan etkileyecektir.

Popüler:  Bitcoin Nedir?

Bonolar Nasıl İşlem Görürler?

Bonolar, tahvil piyasasında alınıp satılabilir ve vadesi gelmeden herhangi bir zamanda alınıp satılabilirler. Hükümetler veya şirketler tarafından ihraç edilen tahvillere şirket tahvilleri veya kurumsal borç senetleri denirken, belediyeler veya yerel makamlar tarafından ihraç edilenlere belediye tahvilleri ismi verilmektedir.

Bono temel olarak, iki taraf arasında yasal olarak uygulanabilir bir anlaşmadır. Tahviller hem şirketler hem de hükümetler tarafından çıkarılır ve sermaye artırmak, kredilerin geri ödenmesini garanti etmek ve menkul kıymet ihraç etmek gibi birçok amaç için kullanılabilir. Bütün bu bilgiler ışığında bonolar her zaman en popüler yatırım araçları arasında yer almaya devam etmektedir.

Engin Erdebil yatırım sürecinin başarılı bir şekilde devam etmesine yönelik nitelikli bilgiler öğrenebileceğiniz eğitimlere yer vererek; çok daha isabetli bir şekilde yatırım kararları almanıza destek olmaktadır. Böylece yatırımcıların desteklenmesi ve donanıma sahip olmaları konusunda nitelikli bir hizmetin merkezinde yer almaktadır.

Sizde bono nedir öğrenmek aynı zamanda bono yatırımcığı konusunda detaylı bilgi almak istiyorsanız whatsapp üzerinden hemen ulaşbilir, yatırımlarınıza doğru yön vermek adına destek talep edebilirsiniz.

ENGIN ERDEBIL RESMİ İNSTAGRAM HESABIM
engin erdebil en iyi borsa eğitimcisi

Bu İçerik Faydalı Oldu mu?
[Oy: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir