Online Borsa Eğitim - Borsa Eğitimi & Teknik Analiz Eğitimi
Uluslararası Geçerli Bir Sertifikaya sahip olun!

Sertifikalı Borsa Eğitimi

Engin ERDEBIL Borsa Eğitimi Birebir Mentorluk Programının International Certification Center World ile akreditasyonu tamamlanmıştır. Programa katılan ve ayrıca talep eden katılımcılara Uluslararası Geçerliliğe sahip Financial Exchange Services Staff Sertifkası verilmektedir.

Yeni başlayanlar için borsa eğitimi, ilk olarak temel kavramların öğrenilmesi ile sağlam bir temelin oluşturulmasına yönelik olmalıdır. Eğitim kapsamında temel kavramların öğrenilmesinin sağlanmasının ardından çeşitli strateji ve analiz formülleri basit düzeyde öğrencilere aktarılmalıdır. Borsada başarılı bir portföy yönetiminin gerçekleştirilmesi için portföy mantığı ve risk analizlerinin neler olduğu konuları işlenebilir. Kişinin hangi düzeyde uzmanlık seviyesine ulaşmak istediği dikkate alınarak bu yönde eğitim talep etmesi ve yoğunlaşması son derece önemlidir.

Borsa eğitimi hisse senetleri üzerinde karlı yatırımlar yapmak, piyasaya yön veren gelişmeleri doğru takip etmek ve yorumlamak adına, bu alanda ilgi duyan herkesin sahip olması gereken temel yeterliliği ifade etmektedir. Borsayı üzerinde sadece yatırımlarını doğru bir şekilde değerlendirmenin ötesinde bu alanda profesyonelleşmek isteyenlerin çeşitli kurumlardan eğitim ve sertifika almaları gerekmektedir. Ülkemizde son yıllarda borsaya ve kripto piyasalara olan ilginin artması bu alanda yatırım yapmak isteyen ancak temel yeterliliğe sahip olmayan kişileri eğitim sürecine yönlendirmiştir.

Borsayı anlamak için ilk olarak borsanın ne olduğu ve ne olmadığı konusuna değinmek gerekir. Borsa birçok kişi tarafından oyun olarak tanımlansa da bu tanımlama son derece yanlıştır. Borsa en basit tanımıyla; menkul kıymetlerden emtialara, döviz ve vadeli işlemlerden opsiyonel sözleşmelere kadar birçok unsurun halka açık olarak satıldığı bir sermaye piyasasının değişimidir. Borsa eğitimi ise dünyanın en köklü ve yüksek kazanç fırsatları sunan piyasası üzerinde uzmanlaşmak isteyen kişilerin, bu alanda profesyonel olarak yatırımlarını değerlendirmesini sağlayacak temek unsurdur.

Sıfırdan Borsa Eğitimi Mümkün Mü?

Sıfırdan borsa öğrenmek sadece doğru kişi ve kurumlar ile çalışarak mümkündür. Ülkemizde son dönemde popüler bir yatırım alanı haline dönüşen borsanın günümüzde birçok kişi tarafından kulaktan dolma bilgiler ve yetkin olmayan kişilerden alınan eğitimler ile değerlendirilmesi çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Borsa üzerinde işlem yapmak yüksek oranda kazanç getirebileceği gibi aynı yüksek oranlarda kayıp riskinin de olduğu bir piyasadır. Bu nedenle borsadan en verimli şekilde yararlanmanın temel yöntemi uzmanlardan eğitim almaktır. Günümüzde en karlı yatırım araçları arasında gösterilen borsa, karın yanı sıra barındırdığı riskler nedeniyle de birçok kişinin yatırımlarını kaybetmesine neden olmaktadır.

Sıfırdan borsa eğitimi almak mümkündür. Günümüzde pek çok uzmanlık alanında olduğu gibi uzaktan veya doğrudan çeşitli kurslar aracılığıyla borsa eğitimi almak da mümkün hale gelmiştir. Sıfırdan borsa eğitimi kapsamında:

• Borsa, hisse, işlem türleri ve temel kavramlar.
• Hisse senedi alım – satımı.
• Borsa ve piyasaları anlamak ve analiz etmek.
• Temel piyasa bilgisi ve stratejiler.
• Risk analizleri ve riski yayma taktikleri vb.

Borsada yatırımcıların karşısına çıkabilecek birçok temel unsurun öğrencilere kazandırılması ve borsaya girişte ilk adımın atılması sağlanmaktadır. Eğitime devam etmek isteyen kişiler ise sıfırdan başlayan eğitimlerinin üzerine inşa edilerek ileri düzey borsa eğitimine hatta uzmanlığa kadar ilerleme şansı elde edebilir.

Borsa Eğitimi Yeni Başlayanlar İçin Nasıl Olmalı?

Yeni başlayanlar için borsa eğitimi, ilk olarak temel kavramların öğrenilmesi ile sağlam bir temelin oluşturulmasına yönelik olmalıdır. Eğitim kapsamında temel kavramların öğrenilmesinin sağlanmasının ardından çeşitli strateji ve analiz formülleri basit düzeyde öğrencilere aktarılmalıdır. Borsada başarılı bir portföy yönetiminin gerçekleştirilmesi için portföy mantığı ve risk analizlerinin neler olduğu konuları işlenebilir. Kişinin hangi düzeyde uzmanlık seviyesine ulaşmak istediği dikkate alınarak bu yönde eğitim talep etmesi ve yoğunlaşması son derece önemlidir.

Borsa eğitiminde temel amaç; bir kişinin basit düzeyde hisse senedi alım – satım işlemlerinde takip etmesi gereken yollar, hangi tür hisse senetlerine yatırım yapmanın yatırım miktarı ile uyumlu olacağı ve kısa, orta ve uzun vadeli risk analizlerinin şirket verilerine göre nasıl yapılacağı konularında bilgi sahibi olmalarının sağlanmasıdır. Temel seviyede eğitim talep eden kişilerin, öğrenilmesi basit ancak sonraki dönemler için önemli bir etken olan borsanın temel konularına odaklanması yeni başlayanlar için oldukça önemlidir.

İleri Düzey Borsa Eğitimleri

En iyi borsa eğitimi bu alanda kendini yetiştirmek isteyen kişilerin seviyelerine uygun düzeyde eğitim talep etmesinden geçer. Bu nedenle herhangi bir kurs veya kişi ile anlaşmadan önce mutlaka borsaya ne tür hedefler ile katılacağınızı netleştirmeniz gerekir. Temel ve ileri düzey borsa eğitimleri arasında temel farklar da yine kişinin kendini ileride borsanın neresinde konumlandırdığına göre değişir. Bu alanda uzun vadeli ve profesyonel bir kazanım elde etmek isteyenler, temel düzeyden başlayarak ileri düzeye kadar borsa eğitimi süreçlerini takip etmelidir. Herhangi bir altyapıya veya borsa bilgisine sahip olmayan kişilerin doğrudan ileri düzey borsa eğitimi ile işe başlamaları kafalarının çok daha fazla karışmasına neden olacaktır. Borsa eğitimi almadan önce piyasa hedefleriniz ve beklentilerinizi doğru bir şekilde şekillendirmeniz eğitimlerden en yüksek verimi almanızı sağlayacaktır.

Borsa Teknik Analiz Eğitimi

Borsada teknik analiz araçlarının kullanımı yatırımları karlı bir hale dönüştürmenin en önemli unsudur. Formasyonlar, grafik okuma ve çeşitli alarm ve algoritma sistemlerinin kullanılması temel düzeyde borsa bilgisine sahip kişilerin rahatlıkla yatırımlarını güvenli bir şekilde paylaştırmalarını ve doğru hisse senetlerini seçmeye başlamalarını sağlamaktadır.

Piyasanın temel indikatörleri arasında yer alan:
• Stochastic RSI
• EE – MACD Strategy
• Bollinger Bands
• Parabolic SAR

Gibi çeşitli sistemler üzerinden en doğru teknik analizlerin nasıl yapılacağının öğrenilmesi sağlanır. Göstergelerin ve grafik türlerinin doğru okunması ve yorumlanması piyasa ve hisse tahminlerinin de doğru bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır. Günümüzde herkesin ilgisini çeken borsa birçok teknik terimin ve stratejinin kullanıldığı bir alandır. Bu nedenle özellikle sıfırdan başlayan kişilerin doğru uzmanlar ile çalışması yatırımlarını korumalarında en önemli unsur olacaktır.

Borsa Formasyon ve Grafik Eğitimleri

Borsa grafik analizi ve formasyonlar özellikle yeni başlayan yatırımcıların en sık yanıldığı konular arasında yer almaktadır. Pivot, takoz, üçgen, çanak – kulp gibi çeşitli karmaşık isimler ile anılan bu formasyonlar, herhangi bir hisse senedinin belirli dönemlerde gösterdiği grafiğe göre yorumlanmasını kolaylaştırmaktadır. Bu sayede yatırımcılar yatırım yapacakları bir hisse senedi hakkında gelecek tahminlerini de doğru bir şekilde yapabilmektedir. Formasyonların bilinmesi tek başına doğru bir grafik analizi için yeterli değildir. Temel eğitim sonrasında uygulamalı olarak öğrenilen bu formasyonların küçük denemelerle öğrenilmesi ve yatırım öncesinde belirli bir strateji ile piyasa verilerinin takip edilmesi önemlidir. Günümüzde borsa araçlarına ve terimlerine artan ilgi birçok yetkin olmayan kişinin de sözde borsa uzmanı sıfatıyla tavsiyeler vermesi insanları hataya sürüklemektedir. Oldukça karmaşık ve bilgi, deneyim gerektiren bir iş olduğu için formasyonların doğru öğrenilmesi ve grafik analizinin çeşitli borsa araçları üzerinden en iyi şekilde değerlendirilmesi bu eğitimlerin temel amacını oluşturmaktadır.

Teknik Analiz Eğitimi Nasıl Alınır?

Teknik Analiz Eğitimi kurumsal birçok kurs ve platform tarafından ücretli ve ücretsiz seçenekleriyle sunuluyor. Ancak kısa süreli ve bir iki dersten oluşan sözde temel borsa eğitimleri, bu alanda kendini gerçekten yetiştirmek ve borsada işlem yapma yeterliliğine sahip olmak isteyen kişiler için yeterli olmayacaktır. Pandemi sonrası artan uzaktan eğitim ve sertifika programlarında yaşanan gelişmeler de bu alana yoğun bir ilgi olduğunu göstermiştir.

İleri düzey borsa eğitiminden teknik analize, sıfırdan borsa eğitiminden grafik analizlerine kadar birçok konu borsa eğitimi kapsamında yer alır. Kendinizi geliştirmek istediğiniz alana göre borsaya ilişkin temel düzeyden ileri düzeye tüm dersleri, alanında uzman eğitmenlerimizden alarak online borsa eğitiminin tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz. Borsayı doğru öğrenmek ve yorumlamak için profesyonel borsa eğitiminden yararlanmanız tavsiye edilir.

Teknik Analiz Eğitimi Hakkında

Teknik analiz eğitimi sayesinde teknik analiz becerilerini profesyonel düzeyde kazanacaksınız. Tüm döviz piyasalarında hisse senedi grafiklerini, döviz kurlarını ve kripto para birimlerini açtığınızda bunları anlayabilecek ve kendi kendinize işlem yapabileceksiniz. Basitçe, herkesin anlayabileceği bir dilde hazırlanmıştır. Testler ve alıştırmalarla desteklenir. Teknik analizin tüm püf noktaları size anlatılıyor ve bu daha kolay anlaşılır eğitim sayesinde faydalı kaynaklarla teknik analiz de öğrenebileceksiniz. Teknik analiz eğitimi için yüz yüze ve online eğitim programlarından yararlanabilirsiniz. Yüz yüze teknik analiz eğitimi ile kısa zamanda ciddi anlamda bilgi sahibi olabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Kendiniz analiz edip uygulamanın ne kadar kolay olduğunu öğreneceksiniz. Grafiklerden korkmamayı öğrenecek, pratik yapacak ve para piyasalarına hakim olabilme hissini elde edeceksiniz. Bu eğitim, uzman olma yolunda atacağınız ilk adımdır. Piyasaya olan güveniniz artacak ve işlem yapmak için kimsenin onayına ihtiyacınız olmayacak. Ömür boyu kullanılabilirlik ile her zaman birilerinin sizinle iletişime geçmesini sağlayacak ve kafanızdaki tüm soruları sorabileceksiniz. Teknik analiz eğitimi programları arasında yer alan ve son yılların oldukça popüler konularından biri haline gelen forex eğitimi için de destek alabilirsiniz.

Teknik analiz nasıl yapılır?

“Teknik analiz nedir?” “Teknik analiz nasıl yapılır?” sorunun cevabının bir başlangıç olduğunu biliyoruz. O yüzden vakit kaybetmemek adına teknik analizde hangi göstergeler, destek ve dirençler, pivotlar, formasyonlar ve daha pek çok şeyin nasıl kullanıldığını size anlatmamız gerek. Teknik analizin ortaya çıkışını şekillendiren tohum fikirlerin özünü kavramadan iyi bir teknik analiz uygulayıcısı olmak çok zordur. Bu yüzden önce konunun özüne inmemiz gerekiyor ve bunun  için  teknik analizin önde gelen teorisyeni Charles Dow’u dinlemekten daha iyi bir seçeneğimiz olduğunu düşünmüyoruz.

Para Kazandıran Yöntem Dow Teorisi Nedir?

Kariyerine gazeteci olarak başlayan Charles Dow, daha sonra finans gazetecisi oldu ve bunu yapmayı çok seviyor. Dow, çalışması için piyasayı izlerken bir şey fark etti: genel olarak ekonomide işler iyi gittiğinde, borsa genel olarak yükselir ve işler kötü olduğunda, hisse senetleri sanki konsensüsle birlikte düşme eğilimi gösterir. Bu durumun farkında olan Dow, daha sonra tüm piyasa katılımcıları tarafından kullanılan teknik analiz teorisinin temel ilkelerini formüle etti.

En İyi Sertifikalı Teknik Analiz Eğitimi

Teknik analiz kavramı, sadece forex piyasasında değil tüm finans piyasalarında kullanılan bir kavramdır. Teknik analiz, geçmiş fiyat hareketlerine bakarak gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin edebilmek olarak açıklanabilir. Özellikle forex gibi oldukça değişken piyasalarda yatırımcılar tarafından çokça kullanılan bir analiz yöntemidir. Temel analize kıyasla daha mantıklı sonuçlar elde edildiğinden ve tarihsel verilere dayandığından daha güvenilir sonuçlar verdiği söylenebilir. Bununla birlikte, hem akademik hem de piyasa açısından teknik veya temel analiz sorusunun cevabı belirsizdir.

Teknik analiz, yukarıda bahsedildiği gibi hemen hemen her piyasada kullanılabilir. Borsa, teknik analiz yöntemlerinin devreye girdiği piyasalardan biridir. Ancak spekülatif hisse senetlerine, büyük şirket haberlerine/açıklamalarına veya bilanço gelişmelerine dayalı hareketler, hisse senedi teknik analiz yöntemlerinin işlevselliğini azaltır. Bu noktalarda hisse senedi eğitimi de teknik analiz eğitimi gibi ciddi faydalar sağlayabilmektedir.

Teknik analiz yapabilmek için tabloları okuyabilmek gerekir. Ayrıca destek, direnç, trend, yükselen kanal, azalan kanal gibi terimleri de anlamak gerekir, bunlar teknik analizin temel kavramlarıdır. Teknik analizin bazı temel kavramlarının yanında teknik analiz yöntemleri veya teknik analiz göstergeleri olarak bilinen kavramları da bilmek gerekir. Teknik analizde kullanılan birçok gösterge vardır. Öncelikle şunu söylemek yerine; Çalışan ve 0 garanti veren teknik analiz göstergeleri kesinlikle yoktur. Teknik analizde kullanılan analitik yöntemler esas olarak pazardan pazara farklılık gösterir.

Borsada başarı göstergesi forex piyasasında çalışmayabilir. Ayrıca çizelgelerin teknik analizi yapılırken kullanılan zaman dilimi de sonuçları etkiler. 1 saatlik grafikte kullandığımız gösterge ile 1 günlük grafikte kullandığımız gösterge farklı sonuçlar verebilir. Bir diğer önemli nokta ise tek bir göstergeye göre alım satım kararı vermemeniz gerektiğidir. Sonuç olarak teknik analizin en etkili yöntemleri kişiden kişiye farklılık gösterse de tarihsel veriler üzerinde deneyler yaparak bizim için en doğru analizi bulmamız gerekiyor. MetaTrader işlem platformu, göstergeleri geçmiş verilerle kontrol edebileceğiniz bir destek uygulamasına sahiptir. Ayrıca Tradingview’ de Engin ERDEBIL‘ e ait algoritmaları kullanarak yükselecek hisse senetleri ve kripto paralar tespit edilebilir. Tradingview Çubukları geri oynatma ile geçmiş veriler üzerinde çalıştırabilir ve sonuçları görebilirsiniz. (Backtest)

Yukarıda söz ettiğiz konuların ışığında teknik analiz kavramı hakkında sizleri umarız ki aydınlatabilmişizdir. Para piyasaları için ciddi bir öneme sahip olan teknik analiz kavramına profesyonel düzeyde hakim olabilmek için teknik analiz eğitimi programlarından yararlanabilirsiniz.