Blog

Borsa Eğitimi Sayesinde Nasıl Uzmanlaşılır?

borsa eğitimi teknik analiz eğitimi

Hayatınızı borsadan kazanmak istermisiniz?

Borsadan geçinmek mümkün!

Uzun süredir borsa kursu almak istiyordunuz fakat cesaret edemiyor muydunuz? Borsa işine borsa eğitimi almadan girmeniz pek mantıklı olmayacaktır. Hisse senedi ve ticaret piyasası dünyasına girmeden önce doğru bir eğitim almak çok önemlidir. Bu alanda doğru başarıya ulaşmak için eksiksiz ve derin bir anlayışa, bilgiye sahip olmak çok önemlidir. Borsa söz konusu olduğunda, hem kârı hem de zararı olan bir iştir ve iyi eğitimli değilseniz veya verilen istatistiklere dayanarak piyasayı iyi tahmin edemiyorsanız, olası zarar etme şansınız daha fazladır. Pek çok insan para kazanma hırsıyla daha az bilgi ve anlayışla borsaya para yatırma hatasına düşüyor. Eğer iyi bir enstitüden borsa kursu aldıysanız, ticari hisse senetleri, trendi ve modelleri ve beklenen fiyat hareketi hakkında tam teknik analitik bilgiye sahip olmanız gerekir. Borsa çok para kazanmanın en kolay yolu olarak kabul edilir. Fakat doğru bir borsa eğitimi almadıysanız elinizdekini de kaybedebileceğinizi unutmamanız gerekir. Borsa, ticaret için sınırsız fırsatlar ve bolca zaman tanıyan birçok farklı ticaret platformuna sahiptir. Bu nedenle, bu tüccarlar ve ticaret dünyasına dahil olmadan önce, ticaretin içerdiği riskler hakkında tam bir farkındalığa sahip olmak gerekir. Borsalar, jeolojik bölgeleri, anlayışları veya farklı bileşenleri nedeniyle genel nüfusu asla kısıtlamazlar. Borsaya meraklı olan herkes borsa evrenine kararlı bir şekilde girebilir. Canlı pazara girmeden önce hazırlanmak önemlidir.

Bu günlerde, borsa hakkında daha fazla bilgi edinmesi gereken bireyler için farklı kurslar sunan borsa eğitimi kursların sayısı dünya çapında genişlemektedir. Bununla birlikte, istekleriniz ve ön koşullarınızla uyumlu doğru kursu seçmek zorunludur.

Bir Borsa ve Teknik Analiz Eğitimi Alım Satım Kararlarınızı Nasıl Etkiler?

Borsa eğitimi almanın faydaları:

 • Borsada daha fazla kar elde etmek için tüm teknikleri anlamanıza yardımcı olur.
 • Hisse senedi fiyat hareketlerini belirlemek için Trendler ve Modeller hakkında derinlemesine teknik bilgi verir.
 • Kısa vadeli, orta vadeli Ticaret ve Uzun vadeli Yatırımlar hakkında tam bilgiye sahip iyi bir tüccar olmanıza yardımcı olur.
 • Borsada riski azaltmak ve daha fazla kar elde etmek için ticarette uygulanacak taktikleri size öğretir.
 • Herhangi bir kayıpla karşılaşmadan olumsuz durumlarla başa çıkmak için sizi daha güçlü kılar.
 • Her yerde ve her yerde ticaret yapmanız için size esneklik sağlar.
 • Hisse senedi ve hisse senedi piyasasının her alanında güven oluşturmaya yardımcı olur.
 • Yatırımın tüm sektörlerine ufuk açar.
 • Para Yönetimi ve Risk Yönetimi tekniklerini anlamanızı sağlar.
 • Risk işleme teknikleri ile birlikte doğru teknikler ve yöntemlerle, ticaret ve yatırımlar yoluyla piyasadan cömertçe kazanç elde etme olasılığı çok yüksektir.

Neden Engin Erdebil’ i Borsa Eğitimi Konusunda Tercih Etmelisiniz? 

Engin Erdebil,  verdiği eğitimde büyük kar getirileri elde etmek için piyasada alım satım yapmak için son derece yararlı olan teknik analiz, modeller ve trend analizinin tüm önemli yönlerini kapsamlı bir şekilde size öğretir. En önemlisi, para yönetimi tekniklerini ve risk azaltma tekniklerini etkili bir şekilde öğretir. Engin Erdebil’den alacağınız borsa eğitimiyle daha fazla kar etmeniz ve borsa dünyasında başarılı olmanız sağlanır.

Borsaya yatırım yapmak uzun soluklu bir iştir. Çeşitlendirilmiş bir yatırım portföyüne sahip olmak ve piyasada inişler ve çıkışlar olsa bile yatırım yapmaya devam etmek iyi bir alışkanlıktır. Yeni başlayanlar için hisse senetlerine nasıl yatırım yapacaklarını öğrenmenin en iyi yollarından biri, daha sonra hisse senedi veya hisse senedi yatırım fonlarına yatırım yapmak için kullanılabilecek bir çevrimiçi yatırım hesabına para yatırmaktır. Bu ilk adımdır. Eğer size karmaşık geliyorsa borsa eğitimi almayı düşünebilirsiniz. Eğitimi tamamladıktan sonra ise birçok aracı kurum hesabı ile tek hisse fiyatından yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Bazı komisyoncular, gerçek parayla yatırım yapmadan önce borsa simülatörleriyle nasıl alıp satacağınızı öğrenmenizi sağlayan kağıt ticareti de sunar. Yani her şeyin başı öğrenmekten geçiyor. Borsa, sandığınız gibi anlaşılması zor bir konu değildir ve hisse senedi alım satımını herkes öğrenebilir. Borsa eğitimi alabileceğiniz birçok seçenek vardır. Samimi ve ısrarlı çabalarla borsayı öğrenebilirsiniz.

Şu an bu yazıyı okuyorsanız aklınızı kurcalayan bir soru olduğu kesin: Neden borsa eğitimi almalıyım? Öğrenci, genç bir profesyonel veya emekli bile olabilirsiniz. Pozisyonunuz veya yaşınız ne olursa olsun, gerçekleştirilmesi gereken hayalleriniz olabilir. Ve bunun için uygun zamanda uygun miktarda paraya ihtiyacınız vardır. Bu durum da yatırım yapmaya başlamanız gerektiği anlamına geliyor. Gelirinizin belli bir kısmını yatırım amaçlı ayırmaya başlamadığınız sürece hayallerinizi gerçekleştiremezsiniz. Bu, borsa piyasasına yatırım yapmak için milyonlarca liraya sahip olmanız gerektiği anlamına gelmez. Elinizden gelen en minimum bütçeyle bile, her ay yatırım fonlarına yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Hisse senedi, yatırım fonu, SIP, türevler, para birimi, emtia, tahvil vb. gibi çok sayıda finansal unsur vardır. Bu terimlere aşina değilseniz endişelenmeyin. Borsa eğitimi sürecinde tüm bu unsurları detaylıca öğreneceksiniz.

Popüler:  Elliott Dalga Teorisi nedir?

Yatırım, hayatınıza bir tür disiplin getirir. Bu belirsizlik dünyasında, güvenli bir geleceğe sahip olmak için kesinlikle bir yedek plana ihtiyacınız var. Alışkanlık olarak yatırım yaptığınızda, belirli bir süre sonra bileşikleştirme gücünden dolayı yüksek getiri elde edersiniz. Yatırım söz konusu olduğunda yarın ya da sonrası yoktur. Hayattaki her şeyin bir risk faktörü vardır ve borsa piyasası da bu durum adına bir istisna değildir. Eğer hiçbir risk almazsanız, ancak o zaman her şeyi riske atmış olursunuz. Bu nedenle, yaşınıza, gelirinize ve diğer faktörlere bağlı olarak, daha iyi bir gelecek için hesaplanmış riskler almalısınız. Her birinizin farklı ihtiyaçları ve hedefleri olacaktır; borsa pazarının ise herkes için bir çözümü vardır. .Risk alan veya risk almaktan korkan biri olabilirsiniz ancak unutmayın ki her biriniz için borsada bir yer bulunuyor. Yatırımlarınıza başlamak için borsa uzmanı olmanıza gerek yok. Kademeli ve sistematik borsa eğitimi sayesinde, zamanla bir uzman olabilirsiniz. “Bilgi Güçtür” denildiği gibi, borsa hakkında makaleler, kitaplar, videolar vb. size borsa temelleri hakkında kurslar sunan birçok çevrimiçi portal da vardır. Online borsa eğitim sitemiz ise bu portallardan biridir.

Uzun ve dikkatli bir araştırma sonrası borsa eğitimi almaya karar verdiyseniz öncelikle doğru bir karar verdiğinizi söyleyerek başlamalıyız. Çünkü günümüz dünyasında borsa ve yatırım, kişinin alması gereken bir risktir. Eğer borsa eğitimi almaya karar verdiyseniz ve borsa eğitiminin neler içerdiğini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda borsa derslerinin neler içerdiğini ve ne tür bilgiler edineceğinizi anlattık.

Genellikle ilk başta ‘borsa’ terimini tanımlamaları istenerek başlanır. Doğru bir noktaya varılana dek bu terim tartışılır. Çünkü esasen bu soyut bir kavramdır. Öğrenci borsanın ne olduğuna net bir şekilde emin olmalıdır. Daha sonra borsaya dair duyulan endekslerin listelenmesi gelir. Endeks listelerinin ne olduğu ve bu listelerde nasıl ölçüm yapıldığı işlenir. Borsanın nasıl çalıştığını anlamak borsa derslerindeki anlatının başında gelir. Borsanın hem ülke hem dünya ekonomisinde yerinin ne olduğu ve neden önemli olduğu ise oldukça önemli bir borsa dersi konusudur. Çoğu borsa dersinde hayali yatırımlar yapmanız istenebilir. Size verilen süre zarfında bu bir miktar parayı borsada nasıl bir yatırımla değerlendireceğiniz test edilebilir. Borsa derslerinde öğrenci, hangi hisse senetlerinin satın alınması gerektiği, neyin ne kadar ettiği, ne zaman satış yapılıp yapılmadığını ve kar-zarar oranlarını kayıt altına alması konusunda teşvik edilir. Her hisse senedinin fiyatı günden güne not edilmelidir. Borsa dersleri bu tarz alışkanlıklar da kazandırır. Bütün bunlar günün sonunda öğrencinin yatırım uygulamalarını ne kadar iyi işlediği, stratejisinin ne kadar doğru olduğunu gösterir. Çünkü günün sonunda bir portföye sahip olmanız gerekiyor. Borsa derslerinde mümkün olduğunca yatırım danışmanlarıyla konuşulur. Borsa derslerinde teşvik edilen bir başka unsur ise piyasanın akışkanlığını değerlendirme yetisini kazandırmaktır. Bu da her gün borsa senedi içeren finans kanallarını takip etmekten geçer. Borsadaki bayiler ve brokerler, hisse senedi ve tahvillerde yatırım fırsatları, menkul kıymetler borsasında alım satım, 1920’lerde Amerikan ekonomisi, tüketim borsa ve ekonomik değişim başlıkları altında dersler bulunur. Diğer ülkelerin, kendi ülkemizin borsa piyasasına dair geçmişini bilmek teşvik edilir. Çünkü tarih pek çok kez tekerrürden ibarettir. Yani borsa dersleri sizin iyi bir genel kültür birikimine sahip olmanızı da gerektirir ki piyasalardaki dalgalanmalara hakim olabilesiniz. Bütün bu borsa dersleri, aldığınız eğitim sonunda sizi nitelikli yatırımcılar haline getirmek için verilir. Günün sonunda nitelikli yatırım adayları olmak için bu derslerin ve konuların her birine hakim olmanız gerekir. Borsa dersleri gözünüzü ilk başta korkutabilir. Çünkü terimler yabancı geliyor olabilir. Bu oldukça normaldir. Ancak zaman ilerledikçe siz de alıştığınızı göreceksiniz. Belli bir noktadan sonra bu derslerin eğlenceli bir hal almaya başladığını siz de fark edeceksiniz. Eğer ilginiz varsa ve daha iyi, daha garanti bir gelecek için borsa piyasasına atılmayı düşünüyorsanız borsa eğitimi almanız şart. 

Online Borsa Eğitim - Borsa Eğitimi Sayesinde Nasıl Uzmanlaşılır?


Teknik Analiz Nedir?

Borsa analizinin bir diğer yöntemi teknik analizdir. Teknik analiz, yatırımınızın uzun vadede işe yaraması için geçmiş, şimdi ve gelecekteki hareketliliklere odaklanır. Böylece iyi tahminler yapmanızı sağlar. Teknik analistler, finansal piyasayı bir bütün olarak analiz ederler ve öncelikle fiyat ve hacim ile piyasayı hareket ettiren talep ve arz faktörleriyle ilgilenirler. Grafikler, belirli bir zaman diliminde bir hisse senedinin eğilimini grafiksel olarak gösterdikleri için teknik analistler için önemli bir araçtır. 

Teknik analiz, yalnızca arz ve talep güçleri analiz edilen fiyat eğilimini etkilediğinde etkilidir. Bir fiyat hareketine dış etkenler dahil olduğunda, hisse senetlerini teknik analiz kullanarak analiz etmek başarılı olmayabilir. Bir hisse senedi fiyatını etkileyebilecek arz ve talep dışındaki faktörlere örnek olarak hisse bölünmeleri, birleşmeler, temettü duyuruları, toplu dava, bir şirketin CEO’sunun ölümü, terör saldırısı, muhasebe skandalları, yönetim değişikliği, para politikası değişiklikleri verilebilir. Borsaya dair yapılan analizler, yatırımcıların alım satım kararları vermeleri için bir yöntemdir. Yatırımcılar, geçmiş ve güncel verileri inceleyerek ve değerlendirerek, bilinçli kararlar vererek piyasalarda avantaj elde etmeye çalışır.

Popüler:  Hisse Senedi Nedir?

Teknik Analiz Bize Ne Anlatır?

Teknik analiz, borsanın genelinde olduğu gibi stratejik bir işi anlatır. Hisse senedi fiyatındaki hareketliliğin yorumlanmasını esas alır. Çoğu teknik analiz, mevcut bir eğilimin devam edip etmeyeceğini ve devam etmeyecekse ne zaman tersine döneceğini belirlemeye odaklanır. Bazı teknik analistler çizgiselliği tercih ederken, diğerleri matematiksel bir görselleştirme yoluyla oluşturulan çizgileri ve kutuları tercih eder. Çoğu teknik analist, ticaret için potansiyel giriş ve çıkış noktalarını tanımak için bazı araç kombinasyonlarını kullanır. Örneğin, bir grafik oluşumu, kısa bir satıcı için bir giriş noktasını gösterebilir, ancak tüccar, bir arızanın muhtemel olduğunu doğrulamak için farklı zaman dilimleri için hareketli ortalamalara bakacaktır.

Teknik Analiz Nasıl Kullanılır?

Teknik analizin altında yatan temel ilke, piyasa fiyatının bir piyasayı etkileyebilecek mevcut tüm bilgileri yansıtmasıdır. Sonuç olarak, ekonomik, temel veya yeni gelişmelere bakmaya gerek yoktur, çünkü bunlar zaten belirli bir menkul kıymet için fiyatlandırılmıştır. Teknik analistler genellikle fiyatların trendlere göre hareket ettiğine ve pazarın genel psikolojisi söz konusu olduğunda tarihin tekerrür etme eğiliminde olduğuna inanırlar. Teknik analizde iki şema esas alınır. Bu şemalar grafiksel ve istatiksel göstergeyi temsil eder. 

Grafik kalıpları, teknisyenlerin belirli kalıplara bakarak bir grafik üzerindeki destek ve direnç alanlarını belirlemeye çalıştıkları öznel bir teknik analiz biçimidir. Psikolojik faktörlerle desteklenen bu modeller, belirli bir fiyat noktasından ve zamanından bir kırılma veya kırılmanın ardından fiyatların nereye yöneldiğini tahmin etmek için tasarlanmıştır. Örneğin, yükselen bir üçgen grafik modeli, önemli bir direnç alanını gösteren bir yükseliş grafiği modelidir. Bu direncin kırılması, önemli, yüksek hacimli bir yükselişe yol açabilir.

Borsa Grafikleri Nasıl Okunur?

Borsa grafiğini okumak ve hisse senedi seçmek zor bir iştir. Yatırım yapmak sizin için yeni bir durumsa, muhtemelen bir borsa grafiği okumanın heyecan vermekten çok gerici bir iş olduğunu düşünüyorsunuzdur. Ancak portföyünüz için uygun bir yatırım bulmanız gerekir. grafik okumak da bunun için gerekli olan temel bir beceridir. Yazımızda size bir borsa grafiği okumasının nasıl yapılacağını anlattık.

Hisse piyasası grafiği nedir?

İster bir hisse piyasası grafiği, ister teknik bir grafik olsun, her ikisi de mevcut gidişatı ve gidişatın tersine dönüp dönmeyeceği konusunda çok şey söyler. Alım satım stratejinizi de belirlemenizde işe yarar. Grafik paterni, grafiksel bir sunumda bir alım satım sinyali ve gelecekteki fiyat hareketlerinin bir işaretini oluşturan önemli bir unsurdur. Hisse senedinin işlem gördüğü her gün için kapanış fiyatını temsil eden her noktayı bilmeyi hedefliyorsanız, doğru bir zaman aralığı seçmeniz gerekiyor olabilir.

 1. Grafiği anlayın:

Grafiği tanımlayarak işe başlayın. Şirketin kısa alfabetik tanımlayıcısı olan bir hisse senedi ataması veya sembolünün olacağı en üst kısma bakın. Çünkü firma bilgilerini ararken doğru bir sembole sahip olmak önemlidir.

 1. Belli bir aralık seçin:

Bu zaman aralığı günlük, haftalık, aylık veya yıllık olarak seçilebilir. Bu aralık ihtiyacınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Farklı zaman aralıklarını incelemek, daha uzun ve daha kısa vadeli değişimleri belirlemeye ve hareketliliği kavramaya yardımcı olur. Herhangi bir zaman dilimindeki fiyatı unutmamalısınız. Bu yüzden bolca not edin ve takip eden günlerde değişimlere bakın ve bunların fiyatın üzerinde mi yoksa altında mı oluştuğunu kontrol edin.

 1. Özet anahtarını kontrol etmeyi unuymayın

Özet anahtarı da ilginizi çekmesi gereken noktalardan biridir. Özet anahtarı, size tabloya dair hıkzlı bir okuma yapmanız için gerekli veriyi sunar. 

 1. Fiyat hareketliliğinin sıkı takipçisi olun

Grafikler iki bölüme ayrılır. Bunlar üst ve küçük alt olarak isimlendirilir. Üst kısım, dönem boyunca stok fiyatındaki değişiklikleri gösterir. Fiyatları temsil eden renkler değişkenlik gösterebilir. Hisse senetlerinin kapanışına göre renk değişimini görebiliriz. Önemli işaretlemeler kırmızıyla belirtilebilir.

 1. İşlem gören hacme dikkat edin:

Alt kısımda, işlem gören hisse senedi hacmini görürsünüz. Renk koduyla belirlenmiş çubuklar, piyasada pozitif veya negatif belirli bir anın ne zaman olduğunu anlamanızı sağlar. Renk kodlaması her zaman stabil kalmaz. Bu yüzden iyi ve dikkatli bir okunma yapmanızı gerektirir. Renk, önceki gün kapanış fiyatı ile kapanış fiyatının yukarı ve aşağısını ifade eder.

 1. Hareketli ortalamalara bakın:

Grafiklerde, dalgalanmalar genellikle tabloyu kesen çizgilerle gösterilir. Bir trend modelinin belirlenmesine yardımcı olabilir. Fakat bu durum, eski fiyatlara dair bir veri verdiği için sizi süre zarfından sıkıntıya sokabilecek bir duruma sebebiyet verebilir. 

Sizde Borsada uzmanlaşmak, hayatınızı bu işten kazanmak istiyorsanız, Engin ERDEBIL Birebir Eğitim Danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Bu İçerik Faydalı Oldu mu?
[Oy: 1 Ortalama: 5]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir