Blog

Destek ve Direnç Nedir?

destek ve direnç nedir

Destek ve Dirençlere Dair Temel Bilgiler – Borsa Eğitim Arşivi

Sizde destek ve direnç nedir öğrenmeye başlamak için Engin ERDEBIL tarafından hazırlanan borsa eğitimi içeriklerini mutlaka inceleyin. Kazanmaya çok yakınsınız.

Destek, artan talep nedeniyle düşüş trendinin sona ereceği fiyat seviyesidir. Varlığın fiyatı düştüğünde talep artar ve böylece bir destek çizgisi oluşturur. Bu arada, fiyatlar yükseldiğinde satış nedeniyle direnç alanları ortaya çıkıyor. Çoğu ticaret türü, destek ve direnç bölgelerinin kırılmayacağı inancına dayanır. Fiyatın bir destek veya direnç seviyesi tarafından durdurulup kırılmadığı veya kırılıp kırılmadığı, tüccarlar trendin yönüne bahse girebilir ve doğru olup olmadığını hızlı bir şekilde belirleyebilir. Borsa analiz yöntemi sayesinde fiyat ters yönde hareket ederse, pozisyon küçük bir kayıpla kapatılabilir. Ancak fiyat doğru yönde hareket ederse, fiyat hareketi aslında çok önemli olabilir.

Borsa eğitimi sonrasında destek ve direnci etkin bir şekilde kullanmak için öncelikle varlık fiyatlarının tipik olarak nasıl hareket ettiğini anlamanız gerekir, böylece destek ve direnç seviyelerini bu perspektiften yorumlayabilirsiniz. Yukarıdaki grafiğe bir göz atalım. Gördüğünüz gibi, bu zikzak grafik deseni bir yükseliş trendi (boğa piyasası) gösteriyor. Piyasaların, yukarı ve aşağı hareket ettiğinde, durgunluk öncesi ulaşılan en yüksek nokta “direnç” noktasıdır. Piyasa yükseldiğinde, tekrar yükselmeden önce ulaşılan en düşük seviyeye “destek” noktası denir.

Piyasanın zaman içinde geliştikçe, destek ve direnç noktaları oluşur ve değişmeye devam eder. Aynısı düşüş trendleri (ayı piyasaları) sırasında da geçerlidir. Not: Destek ve direnç seviyeleri kesin rakamlar değildir. Çoğu zaman destek veya direnç seviyelerinin kırıldığını göreceksiniz, ancak yakında piyasanın bu seviyeleri test ettiğini anlayacaksınız. Şamdan grafiklerle, bu destek ve direnç testleri genellikle şamdanlarla temsil edilir. Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Bazıları, piyasa gerçekten kırılabilirse, bir destek veya direnç seviyesinin kırıldığını iddia ediyor. Ancak, bunun her zaman böyle olmadığını göreceksiniz.

Popüler:  Monero XMR Coin Nedir? XMR Coin Analizi Nasıl Yapılır?

Destek ve Direnç Nasıl Kullanılmalıdır?

Bunun gerçek bir çıkış olduğunu düşünüyorsanız ve bir satış işlemine girerseniz, önemli bir zarara uğrayacaksınız. Şimdi grafiğe bakarak, destek alanının gerçekten kırık olmadığı, aslında destek alanının daha güçlü ve daha sağlam olduğu sonucuna varabilirsiniz. Bu yanlış çıkış fikirlerini filtrelemeye yardımcı olmak için, destek ve direnci sabit sayılar yerine “bölgeler” olarak ele almalısınız. Bu alanları bulmanıza yardımcı olmanın bir yolu, bir mum grafiği yerine bir çizgi grafik üzerinde destek ve direnç grafiğini çizmektir. Bunun nedeni, çizgi grafiklerin size yalnızca kapanış fiyatını göstermesi, mum çubuklarının ise grafiğe iniş ve çıkışlar eklemesidir. Bu inişler ve çıkışlar gerçekten aldatıcı olabilir.
destek ve direnç nedir

Destek ve direnç seviyelerini tespit etmeye gelince, yatırımcıların piyasadaki reflekslerini yansıtmak istemezsiniz. Tek yapmanız gereken anlık, anlık bir refleks değil, piyasanın gerçek hareketini tespit etmektir. Fiyat direnç seviyesini kırdığında, bu direnç desteğe dönüşebilir. Fiyat bir direnci veya destek alanını kırmadan ne kadar sık ​​test ederse, direnç veya destek alanı o kadar güçlü olur. Bir destek veya direnç seviyesi kırıldığında, takip hareketinin gücü, kırılan destek veya direnç seviyesinin gücüne bağlıdır.

Destek ve direnç kullanmanın temel yatırım yöntemi, bir yükseliş trendinde veya fiyatların yükseldiği yerlere yakın aralıklarda destek noktalarında satın almak ve bir düşüş veya düşüş trendinde direnç noktalarında satmaktır.

Destekte satın almak veya dirençte satış yapmak çoğu zaman işe yarayabilir, ancak destek ve direnç seviyelerinin her zaman aynı kalacağının garantisi yoktur. Bu nedenle, piyasanın bu alanlarda hala istikrarlı olup olmadığını kontrol etmek için biraz beklemeyi unutmayın. Destek bölgesinin yakınında satın alıyorsanız, destek alanı içinde bir konsolidasyon bekleyin ve ardından fiyat bu küçük konsolidasyon alanının tepesine ulaştığında satış yapın.

Popüler:  Tether USDT nedir?

Fiyat böyle bir hareket yaptığında bize fiyatın hala destek bölgesinde olduğunu ve fiyatın destek bölgesinden daha fazla yükselmeye başladığını söylüyor. Aynı kavram satış direnci için de geçerlidir. Direnç alanının yakınında bir konsolidasyon bekleyin, ardından fiyat küçük konsolidasyonun altına düştüğünde satış yapın.

En iyi Teknik Analiz Eğitimi sayesinde zamanı verimli kullanarak sizde bu işte uzmanlaşabilir kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Seviyenizi ilerletmek için,  Engin ERDEBIL’ den Birebir Mentorluk ve Sertifikalı Borsa & Teknik Analiz Eğitimi programlarına katılım talep edebilirsiniz. Ayrıca E-devlet onaylı Finans ve Borsa Hizmetleri Elemanı Sertifikasına sahip olabilirsiniz.
sertifikalı borsa eğitimi

Ayrıca Kriptoparalarda EE-RSI Scalper Sinyal Sistemi + İndikatör Seti sayesinde düzenli gelir elde edebilirsiniz. Günlük al & sat (Daily Trading) yapmanıza olanak tanıyan bir sistemdir. Trader Eğitimi kapsamında sunulmaktadır.

Bu İçerik Faydalı Oldu mu?
[Oy: 0 Ortalama: 0]

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir