Blog

Doge Coin Nedir? Dogecoin Analizi Nasıl Yapılır?

doge coin nedir

Doge Coin

Doge Coin 2013 yılı ortalarında sosyal medya platformlarında dikkat çekmeye başlamıştır. İlk olarak bir eğlence coini olarak tanımlandı. Engin Erdebil gibi borsacı/broker uzmanları zamanla coini araştırmaya başladılar. Bu sayede yatırım konusunda kullanılabilirlikleri konusunda fikir sahibi olmaya çalışmışlardır. Yıl içerisinde Tumblr gibi mecralarda popüleritesini koruyan bir fenomen meme haline gelmiştir. Meme kaynaklı ortaya çıkmış, kısa sürede yılın internet fenomeni haline gelmiştir. Elon Musk tarafından paylaşılan tweet’ler ile popülerliği artmıştır. 

Dogecoin esasen litecoin türevi olmaktadır. Doge şeklinde bilinen shiba ınu türü köpek ile logosu oluşturulmuştur. Yazılımcı Billly Markus dogecoinin fikir babasıdır. Kripto paraların daha büyük bir kitleye duyurulması hedeflenerek bir fenomen halinde ortaya çıkartılmıştır. Çıktıktan kısa bir süre sonra genç popülasyon tarafından büyük ilgi görmüştür. bu aşamadan sonra çıkışı önlenemez bir kripto para haline gelmiştir. Elon Musk’ın twitter üzerinden yaptığı dogecoin paylaşımları dikkat çekmiştir. Üstelik Musk profil resmi olarak dogecoin meme’ini  tercih etmiştir. Bu hareket pek çok insana bunun bir işaret olduğunu düşündürmüştür.. 

Dogecoin Hakkında Analiz ve Mining

Doge kısa sürede popülarite ürünü olmaktan çıkıp realiteye girmiştir. Dogecoin POW için litecoin benzeri şekilde Scrypt kullanmaktadır. Blok zincirinde zamanlaması 1 dakikalık periyotlar şeklinde belirlenmiş haldedir. Bitcoin gibi deflasyonel olmaması durumu nedeni ile dikkat çekmektedir. Bunun anlamı, 4 dakika içerisinde zorluk seviyesinin network ile yeniden belirlenmesidir. Çıkartılabilmesi mümkün olan doge miktarı sınırsızdır. Bu da kripto para eğitimi alan kişilerin dikkatini çekmektedir. 

Dogecoin teknik olarak diğer pek çok token gibi alım-satımı gerçekleştirilen bir coindir. Genelde reddit, twitter gibi sosyal medya kullanıcılarının ödüllendirilmesi amacı kullanılmaktadır. Bir ödül birimi olarak görülmektedir. Platformda dikkat çeken bir paylaşım olduğunda, beğenildiğinde, bir toplulukta dikkat çekildiğinde vb. Durumlarda doge bir bağış birimi olarak kullanılabilmektedir. Bağış ya da ödül olarak tercih edilmesi popülaritesini hala korumasını sağlamaktadır. Ayrıca bazı web siteleri üzerinde tanıtım amacı ile dogecoinin hediye olarak verildiği de bilinmektedir. Borsa eğitimi alan herkes doge coin satın alabilmekte ya da takas edebilmektedir.

Popüler:  Piyasa Değeri Nedir?

Dogecoin Nasıl Satın Alınır?

Binance Global Borsasına Buradan Referansımla Kayıt olarak kolayca satın alabilirsiniz.
(Ömür boyu %10 Komisyon İndirimli Link)

Sizde kriptoparalar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve Engin Erdebil Borsa Eğitimi Birebir Mentorluk programına katılarak kriptopara eğitimi ile kriptopara ticaretini öğrenebilirsiniz. Doğru sistem ve stratejileri kullanarak kriptopara ticaretinden kazanç sağlayın! Detaylı bilgi için whatsapp üzerinden iletişime geçin!

Bu İçerik Faydalı Oldu mu?
[Oy: 0 Ortalama: 0]

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir