Blog

Elliott Dalga Teorisi nedir?

elliot teorisi borsa eğitimi

Elliott Dalga Teorisine Giriş – 3 Adımda Temel Bilgiler

Sizde destek ve direnç nedir öğrenmeye başlamak için Engin ERDEBIL tarafından hazırlanan teknik analiz eğitimi içeriklerini okuyabilirsiniz.

Elliott Dalgaları nedir?

Elliott dalgaları, yatırımcıların ve tüccarların teknik analizde uygulayabilecekleri bir teoriye (veya ilkeye) atıfta bulunur. Prensip, finansal piyasaların zaman dilimlerinden bağımsız olarak belirli kalıpları takip etme eğiliminde olduğu fikrine dayanmaktadır. Esasen, Elliott Dalga Teorisi (EWT), piyasa hareketlerinin doğal bir kitle psikolojisi döngüleri dizisini takip ettiğini öne sürer. Modeller, düşüşten yükselişe kadar mevcut piyasa duyarlılığına göre oluşturulur. Elliott Dalga Prensibi, 1930’larda Amerikalı muhasebeci ve yazar Ralph Nelson Elliott tarafından oluşturuldu. Ancak bu teori, Robert R. Prechter ve AJ Frost’un çabaları sayesinde ancak 1970’lerde popüler oldu.

Başlangıçta, EWT, insan davranışının bir tanımı olan dalga ilkesi olarak adlandırıldı. Elliott’un yaratılışı, borsaya odaklanan kapsamlı piyasa verileri araştırmasına dayanmaktadır. Sistematik araştırması en az 75 yıllık bilgi içerir. Teknik bir analiz aracı olarak, EWT şu anda piyasa döngülerini ve eğilimlerini belirlemek için kullanılmaktadır ve birçok finansal piyasa türüne uygulanabilir. Ancak Elliott Wave bir gösterge veya ticaret tekniği değildir. Bunun yerine, piyasa davranışını tahmin etmeye yardımcı olabilecek bir teoridir.

Temel Elliott Dalga Modeli Nedir?

Tahmin edebileceğiniz gibi grafiklerde Elliott Dalga Teorisini kullanmanın anahtarı dalgaları doğru şekilde tanımlayabilmektir. Yani şu an neredeyiz.

Kural 1: Dalga 3, ASLA en kısa darbe dalgası olamaz.

Kural 2: Dalga 2, dalga 1’in altına asla inemez.

Kural 3: Dalga 4, dalga 1 ile aynı fiyat alanında ASLA olamaz.

Dalga 2 ve dalga 4 çoğunlukla fibonacci geri çekilme seviyelerinden zıplar. Stratejiler Fibonacci Düzeltmesi kullanılarak geliştirilebilir.Bu işte en öneli nokta bir stratejiye odaklanmaktır. Her ne kullanırsanız kullanın, ancak o konuda master olun.

Popüler:  Litecoin LTC Nedir? Litecoin Analizi Nasıl Yapılır?

Borsa eğitimi kapsamında Genel olarak, temel Elliott Dalga paterni, beş eylem dalgası (ana trend yönünde hareket eden) ve üç düzeltici dalga (ters yönde hareket eden) ile sekiz dalgalı bir model olarak tanımlanabilir. Yani, bir boğa piyasasında bir Elliott Wave’in tam döngüsü şöyle görünür, İlk örnekte, beş momentum dalgamız olduğuna dikkat edin: yukarı doğru harekette üç (1, 3 ve 5) ve aşağı harekette iki (A ve C). Basitçe söylemek gerekirse, ana eğilimle uyumlu herhangi bir hareket bir momentum dalgası olarak kabul edilebilir. Bu, 2 ve B’nin üç düzeltici dalga olduğu anlamına gelir. Ancak Elliott’a göre, finansal piyasalar fraktal yapılara sahip kalıplar yaratır.

Bu nedenle, daha uzun zaman dilimlerini uzaklaştırırsak, 1’den 5’e hareket tek bir hareketli dalga (i) olarak görülebilirken, ABC hareketi bir koşullandırma dalgasını temsil edebilir, benzersiz ayar (ii). Ayrıca, daha düşük zaman dilimlerine yakınlaştırırsak, bir sonraki bölümde gösterildiği gibi hareketli bir dalga (3 gibi) beş küçük dalgaya bölünebilir. Prechter tarafından tanımlandığı gibi, itici dalga her zaman genel trendle aynı yönde hareket eder. Az önce gördüğümüz gibi, Elliott iki tür dalga modeli tanımladı: momentum dalgaları ve düzeltici dalgalar. Önceki örnekte beş model ve üç düzeltici dalga vardır. Ancak, hareket eden bir dalgayı yakınlaştırırsak, daha küçük beş dalgalı bir yapıdan oluşacaktır.

Hareketli dalgaların aksine, düzeltici dalgalar genellikle üç dalgalı bir yapıdan oluşur. Genellikle iki küçük hareketli dalga arasında meydana gelen daha küçük bir düzeltme ile oluşturulurlar. Üç dalga genellikle A, B ve C olarak adlandırılır. Hareketli dalgaların aksine, düzeltici dalgalar genellikle üç dalgalı bir yapıdan oluşur. Genellikle iki küçük hareketli dalga arasında meydana gelen daha küçük bir düzeltme ile oluşturulurlar. Üç dalga genellikle A, B ve C olarak adlandırılır.

Popüler:  FTX Token Nedir? FTX Coin Analizi Nasıl Yapılır?

Ek Kaynak:

En iyi Teknik Analiz Eğitimi sayesinde zamanı verimli kullanarak sizde bu işte uzmanlaşabilir kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Seviyenizi ilerletmek için,  Engin ERDEBIL’ den Birebir Mentorluk ve Sertifikalı Borsa & Teknik Analiz Eğitimi programlarına katılım talep edebilirsiniz. Ayrıca E-devlet onaylı Finans ve Borsa Hizmetleri Elemanı sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Ayrıca Kriptoparalarda EE-RSI Scalper Sinyal Sistemi + İndikatör Seti sayesinde düzenli gelir elde edebilirsiniz. Günlük al & sat (Daily Trading) yapmanıza olanak tanıyan bir sistemdir. Trader Eğitimi kapsamında sunulmaktadır.

Bu İçerik Faydalı Oldu mu?
[Oy: 1 Ortalama: 5]

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir