Blog

Finansal Okuryazarlık Eğitimi

finansal okuryazarlık eğitimi engin erdebil

Finansal Okuryazarlık Eğitimi

Engin Erdebil; finans ve yatırım piyasası konusunda teknik bilgilere hakim ve bilimsel bakış açısıyla çalışan bir trader ve eğitmendir. İstatistik bilgisi ile geliştirdiği tahmin yeteneği sayesinde profesyonel olarak sunduğu eğitim hizmetleri kapsamında finansal okuryazarlık eğitimi de vermektedir. Ekonomi ve borsa analizi konularında kitaplardan temel ve teknik bilgiler ile kendisini donatan trader ve mentor; sürdürdüğü işin tüm inceliklerini öğrencileriyle paylaşmaktadır. Sabır, disiplin, strateji, sistem ve kazanç prensipleri doğrultusunda yol gösterici olarak görülen bir eğitmendir. Engin Erdebil ile finansal okuryazarlık konusunun tüm incelikleri eğitimlerde işlenmektedir.

Finansal Okuryazarlık Eğitimi ile Neler Kazanılmaktadır?

Finansal okuryazarlık eğitimi tamamlandığında finans konusunda bilimsel bakış açısı doğrultusunda geliştirilen tüm yetkinliklere sahip olmak mümkün olmaktadır. Eğitim sonunda elde edilen başarımları şu şekilde maddeler mümkündür;

 • Para yönetimi konusunda bilgili olmak,
 • Nakit akışı sağlayabilme becerisi,
 • Bütçe planlamasının doğru ve etkili şekilde yönetilmesi,
 • Finansal tablo okuma ve analiz edebilme becerisinin kazanılması,
 • Yatırım araçları hakkında bilgi sahibi olma,
 • Sermaye yönetimini bilme,
 • Faiz ve faiz oranı kavramlarının temelini anlama,
 • Pasif gelir oluşumunu öğrenme

Finans becerisi, herhangi bir yöneticilik pozisyonunda olmazsa olmaz becerilerden birisi olarak kabul edilmektedir. Daha etkili ve doğru kararların alınması eşliğinde raporların doğru değerlendirilmesi bu eğitim ile kişilere kazandırılmaktadır. Harcama yönetimi, borç yönetimi, sermaye yönetimi gibi konularda bilgi sahibi olunan eğitimin etkileri sayesinde; yatırımın temel taşları öğrenilmiş olmaktadır. Uzun vadede tasarruflar ile kişisel ekonomiye hatta ülke ekonomisine dahi katkı sağlamak mümkündür. Tüketim toplumundan sıyrılmak, ekonomi ve teknoloji toplumuna dönüşmek için bireylerin finansal okuryazarlık bilgisine sahip olması şarttır. Kişisel yatırım fonlarından şirket içi işlere ve ülke ekonomisine dek uzanan bir ağda daha başarılı bir para yönetimi ve finansal bakış açısı için finansal okuryazarlık eğitimi gerekmektedir.

Popüler:  Arbitraj Nedir?

Finansal Okuryazarlık Aslında Ne İfade Etmektedir?

Finansal okuryazarlık eğitimi sayesinde elde beceriler ile para yönetimi konusunda profesyonel bakışa sahip olmak mümkündür. Aslında birey bazlı düşünüldüğünde toplumun ve iş hayatının her kesiminden herkesin bu bilgilere sahip olması gerekir. Finansal okuryazarlık oranı düştükçe manipülasyonlara kanma oranı artmaktadır. Manipülasyonlar nedeniyle kandırılan bireyler kendileri ve toplumları için para kaybına neden olabilmektedirler. Finansal okuryazarlık manipülasyonlara itibar edilmemesini sağlamaktadır. Bireyler harçlık almaya başladıkları yaştan itibaren para ile ilişkilerini başlatmaktadırlar. Harçlık çıkartmak için çalışmaya başlayan her kişi para yönetimi konusuna giriş yapmış sayılmaktadır. Bu bağlamda işin özüne bakıldığında anlaşılmaktadır ki; para ile bağlantı başladığı andan itibaren herkes finansal okuryazarlığı bilmek zorundadır. Çalışma hayatından emeklilik hayatına kadar her süreçte finansal okuryazarlığa ihtiyaç duyulmaktadır. Kişisel bütçe, gelir-gider hesabı, harcama kontrolü ve yatırımlar gibi konularda bireyler finansal okuryazarlık eğitimi ile doğru yönelimlere sahip olabilmektedirler.

Eğitim sayesinde finansal konularda ve yatırım araçlarında sıfırıncı seviyeden başlayarak kişilerin kendilerini geliştirmesi sağlanmaktadır. Kişi kendisinin ya da bağlı bulunduğu şirketin tasarruflarını, yatırımlarını, harcama hareketlerini ve gelecek planlamasını eğitim sayesinde doğru bir şekilde yönetmektedir. Ayrıca finansal okuryazarlığın bilinmesi harcama azaltımı konusunda da yardımcı olan bilgilere sahip olunmasını sağlamaktadır. Bu konuda bilinçli ve bilgili olmak, doğru para yönetimi yapabilmenin altın kuralıdır.

Finansal Okuryazarlık Nedir, Unsurları Nelerdir?

Finansal okuryazarlık eğitimi bütçe yapabilme, tasarruf edebilme, borç yönetimi, yatırım gibi kavramların net şekilde açıklanmasını sağlamaktadır. Bu kavramlar finansın ana kavramları olarak görülmektedir. Doğru ve net şekilde anlaşılıp değerlendirildiklerinde, harcama alışkanlıklarından yatırımların doğru yönlendirilmesine dek bireylerin kendilerine/topluma katkı sağlamaları mümkün olmaktadır.

Finansal okuryazarlığın temelini oluşturan bileşenler 5 grupta incelenebilir. Bunlar;

 • Kavramların bilinmesi,
 • Kavramlar ile doğru iletişim kurulması,
 • Bireysel finans yönetiminin başarılması,
 • Doğru kararların alınabilmesi,
 • Geleceğe yönelik planlama yapılabilmesi
Popüler:  AVAX nedir?

olarak özetlenebilir.

Ayrıca finansal okuryazarlıkta etkin olabilmek adına finansal bilgi, tavır ve davranış terimleri birer yapı taşı olarak kabul görmektedir. Finansal bilgi ile bireyler sigorta, tasarruflar, kredi, faiz çeşitleri, risk, varlık gibi temel kavramlara hakim olmaktadırlar. Finansal tavır yani diğer ismiyle tutum ise gelirin ve yatırımların dikkatli kullanılmaları, idareli bir şekilde tüketilmeleri gibi hususlarda doğru davranış şekillerinin belirlenmesi demektir. Finansal davranış unsuru ise; kişilerin kendilerine ait bütçelerini izlemelerinden yatırım ve birikim gibi varlıklarında doğru tavır alabilmelerini ifade eder. Doğru finansal davranış ile kısa ve uzun vadeli olarak yatırımlar en iyi seviyede değerlendirilmektedir.

Finansal Okuryazarlık Eğitimleri ile Kripto para alım satımı yaparken işin detayı, tekniği denilebilecek bilgileri öğrenmeniz artık çok kolay. Bütün destek direnç noktalarını, kanal oluşumu ve daha birçok bilgiyi hemen öğrenmek bu işten istikrarlı kazanç elde etmek için Whatsapp Üzerinden taleplerinizi iletebilirsiniz!

Bu İçerik Faydalı Oldu mu?
[Oy: 0 Ortalama: 0]

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir