Blog

Ichimoku Nedir? Ichimoku İndikatörüne Dair Temel Bilgiler

ichimoku nedir ichimoku nasıl kullanılır engin erdebil borsa eğitimi

Sizde Ichimoku Bulutu İndikatörü nedir? öğrenmeye başlamak için Engin ERDEBIL tarafından hazırlanan ücretsiz borsa eğitimi içeriklerini okuyabilirsiniz.

Ichimoku Cloud, birden fazla göstergeyi tek bir grafikte bir araya getiren bir teknik analiz hattıdır. Grafikleri, potansiyel destek ve direnç fiyat alanları hakkında bilgi sağlayan bir ticaret aracı olarak kullanılır. Aynı zamanda bir tahmin aracı olarak da kullanılır ve birçok kullanıcı, gelecekteki eğilimlerin ve piyasa dinamiklerinin yönünü belirlemeye çalışırken bunu kullanır. Ichimoku Bulutu 1930’ların sonlarında Goichi Hosada adında bir Japon gazeteci tarafından tasarlandı. Ancak, bu yenilikçi iş stratejisi, onlarca yıllık çalışma ve teknik geliştirmeden sonra 1969 yılına kadar başlatılamadı. Hosada bu sisteme Japonca’da “bir bakışta denge tablosu” anlamına gelen Ichimoku Kinyo Hyo adını verdi.

Ichimoku Nasıl çalışır?

Ichimoku bulut sistemi, önde gelen ve gecikmeli göstergelere ve 5 satırdan oluşan bir tabloya dayalı verileri görüntüler:

Dönüş çizgisi: 9 dönem hareketli ortalama

Temel: 26 dönem hareketli ortalama

Top Span A: 26 Getiri Dönemleri ve Vadeli İşlemler Hareketli Ortalama Temel

Önde Gelen Aralık B: Gelecekteki 26 periyotta 52 periyot hareketli ortalamayı temsil eder

Ertelenmiş Dönem: Geçmişteki 26 dönemin cari dönemin kapanış fiyatını görüntüler.

Lead Mesafesi A  ve Lead Mesafesi B arasındaki mesafe, Ichimoku sisteminin belki de en önemli unsuru olan bulutu (Kumo) oluşturur. Bu iki satır, tahmin sağlamak için 26 dönem geleceğe kaydırılır, bu nedenle öncü göstergeler olarak kabul edilirler. Gecikme Süresi (5) ise geçmiş 26 dönemi gösterdiği için gecikmeli bir göstergedir. Bulutlar, kolay okuma için genellikle yeşil veya kırmızı olarak gösterilir. Mavi bulutlar, Ön A Mesafesi (yeşil bulut çizgisi) Öncü B Mesafesinden (kırmızı bulut çizgisi) daha büyük olduğunda oluşur. Doğal olarak, aksi takdirde kırmızı bir bulut belirir.

Popüler:  Stokastik RSI Nedir?

Unutulmamalıdır ki, diğer yöntemlerden farklı olarak, Ichimoku stratejisi tarafından kullanılan hareketli ortalamalar mumun kapanış fiyatına dayalı değildir. Bunun yerine, belirli bir süre boyunca (yukarıdan aşağıya ortalama) kaydedilen en yüksek ve en düşük değerlere dayalı olarak bir ortalama hesaplanır.

Ichimoku Bulutu Momentum Sinyalleri Nedir?

ichimoku bulutu nasıl kullanılır borsa eğitimi

Analizde ichimoku indikatörü buy sinyali ürettiği noktalar sonrası yükselişler görülmektedir. 3 Sinyalde 2 başarılı 1 başarısız olduğu görülmektedir.

Ürün fiyatı Tenkan-sen (dönüş hattı) ve Kijun-sen (standart hat) arasındaki ilişkiye göre belirlenir. Bir tersine dönüş çizgisi veya piyasa fiyatı standart çizginin üzerine çıkarsa, yükseliş momentumuna işaret eder. Çizgi tersine dönerse veya piyasa fiyatı standart çizginin altına düşerse, düşüş momentumuna işaret eder. Dönüş çizgisi ile kalibrasyon eğrisinin kesiştiği noktanın TK olarak adlandırıldığını eklemek isterim. Trend sinyalleri nelerdir? Bunlar, piyasa fiyatının buluttaki konumuna ve bulutun rengine dayalı sinyallerdir. Bulutun rengi, Ana Aralık A ve B arasındaki farktır.

Fiyat sürekli olarak bulutun üzerinde görünüyorsa, fiyatın yükseliş eğiliminde olduğu kabul edilebilirken, fiyat sürekli bulutun altında  görünüyorsa, fiyatın bulutlu olduğu düşünülebilir. Ancak, fiyat bulutta yatay seyrediyorsa, trend nötr olarak gösterilebilir. Chikou Span veya Delayed Span, eğilimleri tahmin etmede önemli bir rol oynar. Fiyat piyasa fiyatının üzerinde olduğunda bir yükseliş eğilimi görülebilir. Düşüş trendi, fiyat piyasa fiyatının altına düştüğünde de görülebilir. Bu aracın avantajı, diğer araçlarla birlikte kullanıldığında artar.

Ichimoku Ayarları Nasıl Yapılır?

Otuz yıllık araştırma ve testin ardından Goichi Hosada, (9, 26, 52) ayarlarının en iyi sonuçları verdiği kararına vardı. O dönemde Japon çalışma takvimi Cumartesi günlerini de içerdiğinden 9 rakamı bir buçuk haftayı temsil ediyordu (6+ 3 gün). 26 ve 52 rakamları ise sırasıyla bir ve iki ayı işaret etmekteydi.

Popüler:  Elliott Dalga Teorisi nedir?

Bu ayarlar çoğu alım satım ortamında halen tercih edilse de, grafikçiler farklı stratejilere uyması için ayarlarda herhangi bir zaman düzenleme yapabilir. Örneğin kripto para piyasalarında pek çok tacir, Ichimoku ayarlarını -(9, 26, 52)’yi (10, 30, 60) olarak- değiştirerek 7/24 piyasaları yansıtacak şekilde düzenler. Bazıları daha da ileri giderek hatalı sinyalleri azaltmak amacıyla ayarlarını (20, 60, 120) olarak belirler.
Halen ayarları değiştirmenin ne kadar verimli olduğu konusunda süregelen bir tartışma vardır. Bazıları ayarları değiştirmenin anlamlı olduğunu iddia ederken diğerleri standart ayarları terketmenin sistemin dengesini bozacağını ve çok sayıda hatalı sinyal üreteceğini savunur.

En iyi Teknik Analiz Eğitimi sayesinde zamanı verimli kullanarak sizde bu işte uzmanlaşabilir, Full Time Trader olarak kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Seviyenizi ilerletmek için,  Engin ERDEBIL’ den Birebir Mentorluk ve Sertifikalı Borsa & Teknik Analiz Eğitimi programlarına katılım talep edebilirsiniz. Ayrıca E-devlet onaylı Finans ve Borsa Hizmetleri Elemanı sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Ayrıca Kriptoparalarda EE-RSI Scalper Sinyal Sistemi + İndikatör Seti sayesinde düzenli gelir elde edebilirsiniz. Günlük al & sat (Daily Trading) yapmanıza olanak tanıyan bir sistemdir. Trader Eğitimi kapsamında sunulmaktadır.

Bu İçerik Faydalı Oldu mu?
[Oy: 0 Ortalama: 0]

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir