Blog

Likidite Nedir?

likidite nedir borsa eğitimi

Likidite Nedir?

Likidite nedir? Bir varlığın veya menkul kıymetin, varlığın fiyatını etkilemeden piyasada alınıp satılabilme derecesine likidite denir. Likidite, bir varlığı nakde çevirmenin ne kadar kolay olduğu ile ilgilidir. Borsa eğitimi gündeme geldiği zaman bu tarz teknik kavramlarla sıklıkla karşılaşırız. Dolayısıyla yatırım dünyasında güçlü bir şekilde yer almanın en etkili yolu; likidite konusunda kapsamlı bilgileri öğrenmekten geçmektedir.

Likidite; hisse senetleri, adil bir fiyata satılması kolay olan yüksek kaliteli hisse senetleridir. Likidite, hisse senedinin fiyatını etkilemeden ne kadar hisse senedi alınıp satılabileceğini ifade eder. Ayrıca, bir komisyoncunun sizin için ne kadar kolay bir ticaret gerçekleştirebileceğini ifade etmektedir. Yatırımcıların belirli bir zamanda bir hisse senedi satın almak veya satmak isteyip istemediklerini belirlemelerine yardımcı olur. Piyasada çok fazla alıcı ve satıcı yoksa, istenilen fiyat noktasında alım veya satım yapmak isteyen birini bulmak zor olabilir.

likidite nedir borsa eğitimi

Likidite Neden Önemlidir?

Likidite nedir? Likidite, bir varlığı nakde çevirmenin ne kadar kolay olduğunu ifade eder. Bir varlık ne kadar likit olursa, onu nakde çevirmek o kadar kolay olur. Piyasadaki likidite seviyesi, belirli hisse senetleri veya sektörlerdeki alım satım faaliyetlerini ve oynaklığı etkileyebilir. Daha az likit hisse senetleri, daha likit olanlardan daha yüksek oynaklığa sahip olma eğilimindedir. Çünkü yatırımcı duyarlılığında önemli değişiklikler olduğunda fiyatları daha dramatik bir şekilde değişir.  Bu kavram teknik analiz eğitimi gibi faaliyetler gündeme geldiği zaman karşımıza geniş kapsamlı bir terim olarak çıkmaktadır.

Finansal likidite, finansal yükümlülükleri vadeleri geldiğinde karşılayabilme yeteneğidir. Bu en belirgin likidite türüdür, ancak faturalarınızı zamanında ödemek için yeterli paraya sahip olmaktan çok daha fazlasıdır. Finansal likidite, bilançonuzun varlıkları ve yükümlülükleri ile karşılaştırılarak ölçülebilir. Nakit veya kolayca alınıp satılan menkul kıymetler gibi yeterli likit varlıklarınız varsa, finansal yükümlülüklerinizi yerine getirmekte sorun yaşamazsınız. Finansal likiditenizi, dönen varlıkları kısa vadeli borçlarla karşılaştıran bir oran kullanarak da ölçebilirsiniz.

Popüler:  Matic Coin Nedir? MATIC Coin Analizi Nasıl Yapılır?

Yatırımcılar Açısından Likidite Neden Önemlidir?

Genel olarak, daha likit yatırımlar, daha küçük teklif sorma marjlarına, daha yüksek ticaret hacimlerine ve daha fazla sayıda ödenmemiş hisseye sahiptir ve bunların tümü işlem maliyetlerini düşürür. Yeni nesil likit bir yatırımlar, önemli bir değer kaybı olmaksızın kolayca nakde çevrilebilen bir yatırımdır. Örneğin nakit ve para piyasası hesapları, herhangi bir değer kaybı olmaksızın kolayca nakde çevrilebildikleri için oldukça likittir.

Bir menkul kıymetin likiditesi, piyasada makul bir maliyetle ne kadar kolay alınıp satılabileceğini ifade eder. Likidite önemlidir! Çünkü bir yatırım sattığınızda ne kadar para kazanacağınızı etkiler. Likidite, alış-satış marjı (bir yatırımcının bir menkul kıymet için ödemeye razı olduğu en yüksek fiyat ile en düşük fiyatı arasındaki fark), günlük işlem gören hisse sayısı ve günlük işlem gören ortalama hisse hacmi cinsinden ölçülebilir. Engin Erdebil Borsa Eğitimi konusunda teknik kavramların aktarılmasında üst düzeyde çalışmalara imzasını atmaktadır.

En iyi Teknik Analiz Eğitimi sayesinde zamanı verimli kullanarak sizde borsa konusunda uzmanlaşabilir kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Seviyenizi ilerletmek için,  Engin ERDEBIL’ den Birebir Mentorluk ve Sertifikalı Borsa Eğitimi & Teknik Analiz Eğitimi programlarına katılım talep edebilirsiniz. Ayrıca E-devlet onaylı Finans ve Borsa Hizmetleri Elemanı sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Ayrıca Kriptoparalarda EE-RSI Scalper Sinyal Sistemi + İndikatör Seti sayesinde düzenli gelir elde edebilirsiniz. Günlük al & sat (Daily Trading) yapmanıza olanak tanıyan bir sistemdir. Trader Eğitimi kapsamında sunulmaktadır.

Bu İçerik Faydalı Oldu mu?
[Oy: 1 Ortalama: 5]

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir