Blog

Teknik Analiz: 12 Popüler Mum Grafik Formasyonu & Ücretsiz PDF Seti

mum formasyonları engin erdebil borsa eğitimi

Sizde Mum Formasyonları öğrenmeye başlamak için Engin ERDEBIL tarafından hazırlanan ücretsiz borsa eğitimi içeriklerini okuyabilirsiniz.

Kripto paralar, hisse senetleri ve para birimleri gibi yatırım araçlarına yatırım yapmak istediğinizde, doğru işlem noktasını belirlemek ve fiyatın hangi yöne hareket edeceğini önceden tahmin etmek için teknik analiz gereklidir. Bu rehberde size teknik analizde en çok kullanılan 12 mum grafiği formunu anlatacağız.

Mum Grafik Formasyonları

Mum grafikleri, fiyatın hangi yönde hareket edeceğini en iyi söyleyen teknik analiz modellerinden biridir. Yatırımcılar, grafiklere bakarak yatırım yaptıkları enstrümanların hangi yönde fiyatlanacağı hakkında bilgi sahibi olurlar. Not: Bu kılavuzdaki hiçbir şey yatırım tavsiyesi teşkil etmez. Yapılan yatırımlar yatırımcının sorumluluğundadır.

Yükseliş Mum Formasyonu

 Çekiç – Ters Çekiç

Çekiç benzeri şekliyle adlandırılan şamdanlar genellikle  düşüş trendinin sonunu işaret eder. Bir çekiç veya ters bir çekiç görülürse, düşüş trendi sona erecek ve yükseliş trendi yeniden başlayacaktır. Aşağıdaki resimlere baktığınızda daha iyi anlayabilirsiniz.

Üç Beyaz Asker

Beyaz üç parçalı desen, yükseliş şamdanlarından biridir. Bir mum, bir önceki mumun gövdesinden başlayarak, üst veya alt fitili olmadan tepeden kapandığında, bir sonraki mum ortadaki mumun gövdesine düşer ve yükselmeye devam eder.

 Harami Boğa

Harami yükseliş trendinin oluşması için uzun bir kırmızı muma ihtiyaç vardır. Bir sonraki yeşil mum,  önceki kırmızı mumun gövdesi içinde olmalıdır. Bu, satışların azaldığını ve yükseliş trendinin yeniden başlayacağını gösteriyor.

Düşüş Mum Formasyonu

Asılı Adam

Çekiç deseninin tam tersidir. Yeşil bir mumdan sonra kırmızı bir mum oluştuğunda, yükseliş trendinin sona erdiği ve düşüş trendinin başladığı tahmin edilir.

Kayan Yıldız

Bir meteor oluşumu sırasında, yeşil mum uzun bir üst fitil ve ardından kırmızı bir mum ile kapatıldığında bir düşüş beklenir. Bu mumdan sonra, oluşumu teyit etmek için aşağıdaki mumlar kapanacaktır.

Popüler:  Unus Sed Leo Coin Nedir?

 Üç Siyah Karga

Üç Kara Karga oluşumunda, bu mum bir önceki mumun gövdesi içinde açıldıktan sonra üç  kırmızı mum belirir. 3 parça beyaz gömlek oluşumunun tam tersi formdaki düşüşü gösteriyor.

Harami Ayı

Ayı harami, yükseliş haramisinin tersidir. Bu, üç yeşil mumdan sonra üç kırmızı mumun göründüğü bir kalıptır. Düşmek üzere olduğunuzu gösterir.

 Kara Bulut Örtüsü

Kara bulut örtüsünün oluşumu, bir düşüşün gerçekleşeceğini gösteriyor. Bu oluşum meydana geldiğinde, genellikle büyük bir kütle ona eşlik eder. Bir önceki yeşil mumun üzerinde açılan kırmızı mum, fitili atmak için aşağı iner ve bir sonraki muma düşmeye devam eder.

Devamlılık Formasyonları

Yükselen Üç Metot

Üç yönlü yukarı formasyon bir yükseliş trendinde meydana gelir. Büyük bir yeşil mumun ardından birbirini izleyen üç kısa gövde mumunun ardından tekrar uzun  yeşil bir mum belirdi. Bu oluşumun çalışması için kırmızı mumlar, önceki yeşil mumun gövdesinin üstünde veya altında kapanmamalıdır.

Düşen Üç Metot

Üç yönlü bir düşüş trendi, aynı zamanda üç yönlü bir yükseliş trendinin tam tersidir. Kırmızı mumdan sonra bir sonraki mumun kırmızı olması ve üç yeşil mumun kırmızı gövdenin üstünde veya altında kapanmaması şartıyla düşüşün devam etmesi bekleniyor.

Doji

Piyasada belirsizlik olduğunu gösterir. Doji oluşumunda mumun fitili genellikle  çok uzundur ve gövdesi oldukça küçüktür. Yatırımcılar bu gibi durumlarda işlem yapmak istemezler. Fiyatın yükselip yükselmeyeceği konusunda kesin bir bilgi yok. Mum formasyonları yerine diğer göstergeler ve teknik analiz formasyonları tercih edilmektedir.

Tüm Mum Formasyonları Görselleri Arşivime Buradan Erişebilirsiniz. (Ücretsiz)

En iyi Teknik Analiz Eğitimi sayesinde zamanı verimli kullanarak sizde bu işte uzmanlaşabilir kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Seviyenizi ilerletmek için,  Engin ERDEBIL’ den Birebir Mentorluk ve Sertifikalı Borsa & Teknik Analiz Eğitimi programlarına katılım talep edebilirsiniz. Ayrıca E-devlet onaylı Finans ve Borsa Hizmetleri Elemanı Sertifikasına sahip olabilirsiniz.
sertifikalı borsa eğitimi

Popüler:  Hisse Senedi Nedir?

Ayrıca Kriptoparalarda EE-RSI Scalper Sinyal Sistemi + İndikatör Seti sayesinde düzenli gelir elde edebilirsiniz. Günlük al & sat (Daily Trading) yapmanıza olanak tanıyan bir sistemdir. Trader Eğitimi kapsamında sunulmaktadır.

Bu İçerik Faydalı Oldu mu?
[Oy: 0 Ortalama: 0]

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir