Blog

Piyasa Değeri Nedir?

Online Borsa Eğitim - Piyasa Değeri Nedir?

Piyasa değeri, bir firmanın tüm paylarının toplam dolar bedelidir. Bitcoin veya öteki kripto paralar için ise madencilikle elde edilen tüm coin’lerin toplam bedelidir. Kripto para dünyasında piyasa değeri, rastgele bir anda tek bir coin’in maliyeti ile madencilikle elde edilmiş olan toplam coin rakamının çarpılması ile hesaplanır.

Piyasa değeri bir açıdan, bir varlığın ne kadar tutarlı olabileceğinin kaba bir ölçümü olarak düşünülebilir. En büyük piyasa değerine sahip kripto para olan Bitcoin’in bile hâlâ dalgalanma yaşadığını unutmamak ehemmiyetlidir. Ancak, daha büyük bir geminin sert havalarda daha tehlikesiz olması gibi, piyasa değeri büyük olan kripto paraların da, piyasa değeri düşük olanlara oranla daha tutarlı bir yatırım olma ihtimali daha fazladır. Piyasa değeri daha düşük olan dijital para birimleri, piyasanın anlık tutkularına karşı daha alıngandır ve böyle gidişatlar sonrasında büyük çoğalışlar veya hazin düşüşler yaşayabilir.  

Ek anekdot: “Dolaşımdaki talep” piyasa değeri veya “tamamen seyreltilmiş talep” piyasa değerinden bahsedildiğini de görebilirsiniz. Bitcoin için bu iki sayı, şu ana dek madencilikle çıkarılmış olan 18,5 milyon “dolaşımdaki talep” veya en sonunda erişilecek olan 21 milyondur “tamamen seyreltilmiş talep”. Kullandıkları usullere bağlı olarak bazı gözlemciler, şu anda dolaşımda olan talebi kullanarak piyasa değerini ölçerken öbürleri tamamen seyreltilmiş sayıyı kullanır.

Piyasa değeri neden ehemmiyetlidir?

Maliyet, kripto para birimlerinin bedelini ölçmenin yalnızca bir yoludur. Yatırımcılar mevzuyu daha eksikiz bir biçimde aktarmak ve kripto para birimleri arasındaki bedeli karşılaştırmak için piyasa değerini kullanır. Ehemmiyetli bir istatistik olarak, bir kripto paranın büyüme potansiyelini ve onu satın almanın öbürlerine oranla daha tehlikesiz olup olmadığını gösterir.

Daha iyi açıklamak için, iki kurgusal kripto para biriminin piyasa değerini karşılaştıralım. 

Popüler:  Bitcoin Cash Nedir? BCH Coin Analizi Nasıl Yapılır?

Kripto para bkocamanımı A’nın dolaşımda 400.000 coin’i varsa ve her coin 1 $ kıymetindeyse piyasa değeri 400.000 $ olacaktır. 

Kripto para bkocamanımı B’nin dolaşımda 100.000 coin’i varsa ve her coin 2 $ kıymetindeyse, piyasa değeri 200.000 $ olacaktır.

Kripto para bkocamanımı B’nin tek coin maliyeti kripto para bkocamanımı A’dan yüksek olsa da kripto para bkocamanımı A’nın toplam bedeli, kripto para bkocamanımı B’nin iki katıdır. 

Bununla birlikte, birçok kripto para biriminin piyasa değerinin, dalgalanmalar sebebiyle hazin biçimde değişebileceğini unutmayın.

Piyasa değeri ile ne yapabilirsiniz?

Piyasa değeri, bir kripto para biriminin toplam bedelini, öteki bir bkocamanımla karşılaştırmanıza imkân tanır. Böylece daha bilinçli yatırım kararları alabilirsiniz. Kripto para birimleri piyasa değerine göre üç kategoriye dağılır:

Bitcoin ve Ethereum dâhil olmak üzere büyük ölçekli kripto para birimleri, 10 milyar dolardan fazla piyasa değerine sahiptir. Yatırımcılar bunları daha düşük tehlikeli yatırımlar olarak görür, zira bu birimlerin geçmiş performansları devamlı büyüme göstermektedir ve genellikle daha yüksek likiditeye sahiptir. Bu da, çok rakamda birey satış yapsa bile bu birimlerin direniş göstererek maliyetlerinin bundan hazin bir biçimde etkilenmeyeceği anlamına kazanç.

Orta ölçekli kripto para birimleri, 1 milyar ile 10 milyar dolar arasında piyasa değerine sahiptir. Genelde pozitif güzergahta büyüme potansiyeline sahip olsalar da daha tehlikeli oldukları kabul edilir.

Ufak ölçekli kripto para birimlerinin piyasa değeri 1 milyar dolardan daha azdır ve piyasa duyarlılığına dayalı hazin dalgalanmalara en yatkın olanlar bu kriptolardır. 

Piyasa değeri, kripto para birimlerinin toplam bedelini karşılaştırmak için verimli bir ölçektir. Ancak rastgele bir yatırımın tehlikelerini değerlendirirken piyasa meyilleri, kripto paranın kararı ve kendi finansal gidişatınız da dikkate alınmalıdır.

Bir finansal enstrümanın piyasa değeri size borsada fiyatlanma konusunda fikir verebilir.

Artık Sizde borsada tüyo peşinde koşmayacak, kimseye ihtiyaç duymadan paradan para kazanacaksınız. Kendi işinizin patronu olabileceksiniz. Hisse senedi ticaretini öğrenip başarıyla uygulayabileceğiniz bir sistem ve stratejiye olacaksınız. Hayatınızda etki yaratacak bu borsa eğitimini almak için whatsapp üzerinden çalışma kontejanları hakkında bilgi alabilirsiniz.
Ayrıca kriptopara borsa eğitimi program & paketler ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için burdan detayları inceleyebilirsiniz.
Bu İçerik Faydalı Oldu mu?
[Oy: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir