Blog

RSI nedir?

rsi nedir borsa eğitimi

Göreceli Güç Endeksi Göstergesi RSI Nedir ?

J. Welles Wilder tarafından geliştirilen Göreceli Güç Endeksi (RSI), fiyat hareketlerinin hızını ve yönünü ölçen bir momentum osilatörüdür. RSI, 0 ile 100 arasında dalgalanır. Geleneksel olarak, RSI, 70’in üzerindeyken aşırı alım ve 30’un altındayken aşırı satım olarak kabul edilir. Kayan osilatörleri ve değişkenleri inceleyerek sinyaller üretilebilir. RSI, genel eğilimi belirlemek için de kullanılabilir.

RSI, yukarı ve aşağı hareket arasındaki oranı ölçer ve göstergenin 0 ila 100 aralığında ifade edilmesi için hesaplamayı normalleştirir. Başlangıçta J. Welles Wilder tarafından geliştirilmiştir. RSI 70’in üzerinde veya buna eşit olduğunda, enstrüman aşırı satın alınmış olarak kabul edilir (fiyatın piyasa beklentilerinin üzerine çıktığı bir durum). 30 veya daha düşük bir RSI, enstrümanın aşırı satılabileceğinin bir göstergesi olarak kabul edilir (fiyatın piyasa beklentilerinden daha fazla düştüğü bir durum). Bu bilgilerle RSI’yi günlük işlemlerde avantajımız için kullanabiliriz.

Popüler inanışın aksine, RSI öncü bir göstergedir. RSI gösterge formülü, formülün çözümünde yer alan iki denklemi kullanır. Birinci bileşen denklemi, aşağıdaki formülde verilen “N” periyodu boyunca “Düşük”e yakın “Yüksek” ortalama arasındaki oran olan bağıl büyüklüğün (RS) başlangıç ​​değerini belirler:

RSI göstergesi nasıl çalışır?

RSI, 70’in üzerindeyken aşırı alım ve 30’un altındayken aşırı satım olarak kabul edilir. Bu geleneksel katmanlar, güvenliği daha iyi yönetmek için gerektiği gibi ayarlanabilir. Örneğin, bir menkul kıymet sürekli olarak 70’lik bir aşırı alım seviyesine ulaşırsa, bu seviyeyi 80’e yükseltebilirsiniz.

RSI ayrıca, normal olarak bir temel fiyat grafiğinde görüntülenmeyen grafik kalıpları üretir, örneğin: B En yüksek ve en düşük ve trend çizgilerini ikiye katlayın. Ayrıca RSI’da destek veya direnç arayın. Yükseliş trendi veya boğa piyasası sırasında, RSI 0-50 aralığında destek görevi görürken 0-90 aralığında kalma eğilimindedir. Düşüş trendi veya ayı piyasası sırasında, RSI, 50-60 alanı direnç olarak hareket ederek 10-60 aralığında kalma eğilimindedir.

Popüler:  Matic Coin Nedir? MATIC Coin Analizi Nasıl Yapılır?

Bu aralıklar, RSI parametrelerine ve güvenliğin gücüne veya temeldeki piyasa eğilimine bağlı olarak değişir. Bu farklılık, temel fiyat RSI tarafından onaylanmayan yeni bir en yüksek veya en düşük seviyeye ulaştığında fiyatın tersine döndüğünü gösterebilir. Üst salınım hatası, RSI daha yüksek bir seviyeye ulaştığında ve ardından bir önceki düşük seviyenin altına düştüğünde meydana gelir. Alt salınım hatası, RSI daha düşük bir seviyeye ulaştığında ve ardından bir önceki yüksek seviyenin üzerine çıktığında meydana gelir.

rsi nedir

Günlük Yaşam İçin En İyi RSI Gösterge Ayarları

Günlük alım satım için RSI kullanmak birçok yatırımcı için çok faydalıdır. Standart 1 dönemli RSI kurulumu, çoğu tüccar, özellikle de swing tüccarları için uygundur.

Ancak, bazı günlük tüccarlar, günlük ticaret için RSI kullanırken farklı ayarlar kullanır. Bu nedenle, bazı kullanıcılar zaman dilimlerini kısaltmayı tercih ederken, diğerleri osilatörün hassasiyetini artırmak için RSI periyodunu biraz daha düşük ayarlamayı tercih ediyor. Bazı tüccarlar bu sorunu zaman dilimlerini kısaltarak çözmektedir. Diğerleri, daha doğru bir osilatör elde etmek için RSI periyodu ayarını azaltır.

Teknik Analiz Eğitimi sayesinde zamanı verimli kullanarak sizde bu işte uzmanlaşabilir kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Seviyenizi ilerletmek için,  Engin ERDEBIL’ den Birebir Mentorluk ve Sertifikalı Borsa & Teknik Analiz Eğitimi programlarına katılım talep edebilirsiniz. Ayrıca E-devlet onaylı Finans ve Borsa Hizmetleri Elemanı sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Ayrıca Kriptoparalarda EE-RSI Scalper Sinyal Sistemi + İndikatör Seti sayesinde düzenli gelir elde edebilirsiniz. Günlük al & sat (Daily Trading) yapmanıza olanak tanıyan bir sistemdir. Trader Eğitimi kapsamında sunulmaktadır.

Bu İçerik Faydalı Oldu mu?
[Oy: 0 Ortalama: 0]

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir