Blog

Spekülasyon Nedir?

spekülasyon nedir borsa eğitimi sayesinde öğren

Spekülasyon Nedir?

Spekülasyon nedir? Spekülasyon, henüz var olmayan bir varlığı daha sonra daha yüksek bir fiyata satmak amacıyla satın alma eylemidir. Spekülatörler, fiyatların gelecekte artacağına inanıyor ve fiyat yükselmeden önce satın almak istiyorlar. Haklı olduklarında kârla satmayı umuyorlar ve haksızlarsa para kaybedebilirler. Spekülasyon yatırım dünyası açısından son derece kritik bir etkiye sahip olan bir süreci beraberinde getirmektedir.

Spekülasyon genellikle hisse senetlerine, vadeli işlemlere ve türevlere yapılan yatırımla ilişkilendirilir. Spekülatörler, şirket veya ürünleri hakkında daha fazla bilgi olduğunda daha sonra daha yüksek bir fiyata satmayı umarak hisse senedi satın alabilirler. Burada Spekülasyon konusuna dikkat etmek; doğru ve isabetli bir şekilde kararlar almanızı da mümkün kılar. Bundan dolayıdır ki borsa eğitimi almak; bu tarz kavramlara dair bilgi sahibi olmanızı mümkün kılarak; daha isabetli kararlar almanızı sağlar.

Spekülatörler bazen, varlığın altında yatan herhangi bir değerden ziyade fiyat oynaklığından kar elde etmekten başka bir amacı olmayan insanlar olarak görülür. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, spekülatörlerin yatırımlarından para kazandığında, genellikle bunu sadece iyi sezgileri veya piyasa hareketlerini tahmin etme becerisine sahip oldukları için yapmıyor olmalarıdır. Bunun yerine, genellikle kendileri ve diğer yatırımcılar arasındaki bilgi asimetrisinden faydalanabilirler. 

Spekülasyon Terimi Ne Anlama Geliyor?

Spekülasyon nedir? Spekülasyon terimi, diğer yatırım faaliyetleri türleri için de kullanılabilir. Örneğin, hisse senetleri ve tahviller yerine işletmelere veya gayrimenkullere yatırım yapmak bu terimin içerisine girmektedir. Bu anlamda spekülasyon, hemen geri ödenmeyebilecek, ancak işler yolunda giderse zaman içinde yüksek getiri sağlayabilecek yatırımlar için risk almak anlamına gelir.

Spekülasyon, gelecekteki fiyat değişiklikleri beklentisiyle bir menkul kıymet, emtia, para birimi veya diğer yatırım varlıklarını alıp satma eylemidir. Yatırımcıların mevcut koşullara dayalı olarak gelecekteki piyasa davranışını tahmin etmelerini gerektirdiği için oldukça riskli bir faaliyet olabilir. Ancak bu aşamada mutlaka hem riskleri hem de kazanımları hesaba katmak gerekiyor.

Popüler:  XRP Ripple nedir?

Genel olarak teknik analiz eğitimi eğimlerde bu tarz kavramlarla sıklıkla karşılaştığımızı biliyoruz. Bundan dolayıdır ki şayet yatırım dünyasında güçlü bir şekilde yer almayı istiyorsanız; mutlaka donanımlı olmanız gerekiyor. Bunun için Engin Erdebil nitelikli eğitim programlarını sizlerle buluşturarak; yatırımlarınızı çok daha isabetli bir şekilde yapmanızı mümkün kılıyor!

Yatırım Kararlarında Spekülatörler

Spekülatörler tipik olarak bir yatırımın altında yatan değerle değil, fiyatların yükseleceğine mi yoksa düşeceğine mi inandıklarıyla ilgilenirler. Spekülatörler genellikle fiyatın gelecekte önemli ölçüde artmasını beklemeden bir varlık satın almakla ilgilenmezler. Spekülatörler başka şekillerde de spekülasyon yapabilirler. Hisse senetlerini daha sonra daha yüksek bir fiyata satabileceklerini umarak satın alabilirler; değeri artacağını umarak gayrimenkul satın alabilirler ya da diğer para birimlerine göre değerinin artacağı beklentisiyle döviz satın alabilirler. Dolayısıyla doğrudan piyasaya etki edebilirler!

Sizlerde borsada Engin ERDEBIL ile canlı deneyimler elde etmek istiyorsanız mutlaka eğitimlere göz atın!

ENGIN ERDEBIL RESMİ İNSTAGRAM HESABIM

engin erdebil en iyi borsa eğitimcisi

Bu İçerik Faydalı Oldu mu?
[Oy: 0 Ortalama: 0]

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir