Blog

Stokastik RSI Nedir?

stokastik rsi nedir borsa eğitimi

Sizde Stochastic RSI nedir? öğrenmeye başlamak için Engin ERDEBIL tarafından hazırlanan ücretsiz borsa eğitimi içeriklerini okuyabilirsiniz.

StochRSI olarak kısaltılan Stochastic RSI, bir varlığın yüksek seviyelerde satın alınıp alınmadığını belirlemek ve mevcut piyasa eğilimlerini belirlemek için kullanılan teknik bir  analiz göstergesidir. Adından da anlaşılacağı gibi, StochRSI, standart Göreceli Güç Endeksi’nin (RSI) bir türevidir ve bu nedenle bir ölçüt olarak kabul edilir. Bir tür osilatördür, yani orta çizginin üstünde ve altında dalgalanır. StochRSI ilk olarak Stanley Kroll ve Tushar Chande tarafından 90’lı yıllarda The New Technical Trader kitaplarında tanımlanmıştır. Hisse senedi tüccarları tarafından yaygın olarak kullanılır, ancak forex ve kripto para piyasaları gibi diğer ticaret bağlamlarına da uygulanabilir.

StochRSI nasıl çalışır?

StockRSI göstergesi, stokastik osilatör formülü uygulanarak normal RSI’dan oluşturulur. Sonuç, 0-1 aralığında merkez çizgisi (0.5) etrafında tek bir puandır. Ancak, StochRSI göstergesinin sonucun 100 ile çarpıldığı değiştirilmiş versiyonları vardır; bu nedenle değerler 0 ile 1 yerine 0 ile 100 arasındadır. StokRSI hattı, bir sinyal hattı görevi görür ve yanlış sinyallerle işlem yapma riskini azaltmayı amaçlar.

Stokastik osilatörler için standart formül, bir varlığın kapanış fiyatını ve belirli bir süre içindeki iniş ve çıkışlarını hesaba katar. Ancak formül StokRSI’yi hesaplamak için kullanıldığında, doğrudan RSI verilerine (fiyat dikkate alınmadan) uygulanır. Standart RSI gibi, StokRSI için en sık kullanılan zaman ayarı 1 zaman dilimidir. StochRSI hesaplamasına dahil edilen 1 dönem tablo aralıklarına dayanmaktadır. Bu nedenle, günlük grafik son 1 güne (şamdanlar) bakacak, saatlik grafik ise son 1 saate karşı StochRSI’yi oluşturacaktır.

Süreler gün, saat ve hatta dakika olarak ayarlanabilir ve kullanımları tüccarlar arasında önemli ölçüde farklılık gösterir (profillerine ve stratejilerine bağlı olarak). Daha fazla veya daha az uzun vadeli eğilimleri belirlemek için zaman periyotlarının sayısı da yukarı veya aşağı ayarlanabilir. 20 zaman aralığı ayarı, StochRSI göstergesi için çok popüler bir seçenektir.

Popüler:  BNB Nedir ?

Belirtildiği gibi, bazı StochRSI grafik kalıpları 0 ila 1 yerine 0 ila 100 arasında  değerler atar. Bu çizelgelerde orta çizgi 0,5 yerine 50’dir. Bu nedenle, genellikle 0,8’de meydana gelen aşırı alım sinyali 80’de ve aşırı satım sinyali 0,2 yerine 20’de görüntülenir. 0’dan 100’e kadar ayarlara sahip grafikler biraz farklı görünebilir, ancak gerçek yorumlama temelde aynıdır.

StochRSI nasıl kullanılır?

stokastik rsi nasıl kullanılır ücretsiz borsa eğitimi

StokRSI göstergesi, aralığın üst ve alt sınırlarının yakınında büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, bu göstergenin ana kullanımı, olası giriş ve çıkış noktalarının yanı sıra fiyat geri dönüşlerini belirlemektir. Bu nedenle, 0,2 veya daha düşük bir değer, bir varlığın aşırı satılabileceğini gösterirken, 0,8 veya daha yüksek bir değer, aşırı satın alınabileceğini gösterir. Ek olarak, orta çizgiye yakın okumalar da piyasa trendleri hakkında faydalı bilgiler sağlayabilir. Benzer şekilde, göstergeler sürekli olarak 0,5’in altında ve 0,2’ye doğru eğilim gösteriyor, bu da düşüş eğilimini gösteriyor.

Özetle, standart RSI, bir varlığın fiyatının belirli bir dönemde ne kadar hızlı değiştiğini izlemek için kullanılan bir ölçümdür. Bununla birlikte, stokastik RSI ile karşılaştırıldığında, standart RSI, az sayıda alım satım sinyali üreten nispeten yavaş hareket eden bir göstergedir. Stokastik osilatör formülünün geleneksel RSI’ye uygulanması, StokRSI’nin daha yüksek doğrulukla bir gösterge olarak oluşturulmasına izin verir.

Sonuç olarak, ürettiği sinyallerin sayısı daha fazladır ve tüccarlara piyasa eğilimlerini ve potansiyel alım veya satım noktalarını belirleme konusunda daha fazla fırsat verir.  Başka bir deyişle, StochRSI çok değişken bir göstergedir ve bu onu tüccarlara daha fazla alım ve satım sinyali verebilen daha hassas bir TA aracı haline getirirken, aynı zamanda risklidir, çünkü genellikle büyük miktarda gürültü. Belirtildiği gibi, basit bir hareketli ortalama (SMA) uygulamak, bu yanlış sinyallerle ilişkili riski azaltmanın popüler bir yöntemidir ve çoğu durumda StokRSI göstergesi için varsayılan ayar olarak 3 günlük bir SMA dahil edilmiştir.

Popüler:  Borsa Eğitimi Nasıl Alınır?

Stokastik RSI, daha yüksek hızı ve piyasa hareketlerine duyarlılığı nedeniyle kısa ve uzun vadeli analizler için çok yararlı bir gösterge olabilir. Bununla birlikte, daha fazla sinyal aynı zamanda daha fazla risk anlamına gelir ve bu nedenle StochRSI, ürettiği sinyalleri doğrulamaya yardımcı olabilecek diğer teknik analiz araçlarıyla birlikte kullanılmalıdır. Kripto para piyasasının geleneksel piyasadan daha değişken olduğunu ve bu nedenle giderek daha fazla yanlış sinyal üretebileceğini de belirtmek gerekir.

En iyi Teknik Analiz Eğitimi sayesinde zamanı verimli kullanarak sizde bu işte uzmanlaşabilir kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Seviyenizi ilerletmek için,  Engin ERDEBIL’ den Birebir Mentorluk ve Sertifikalı Borsa & Teknik Analiz Eğitimi programlarına katılım talep edebilirsiniz. Ayrıca E-devlet onaylı Finans ve Borsa Hizmetleri Elemanı Sertifikasına sahip olabilirsiniz.
sertifikalı borsa eğitimi

Ayrıca Kriptoparalarda EE-RSI Scalper Sinyal Sistemi + İndikatör Seti sayesinde düzenli gelir elde edebilirsiniz. Günlük al & sat (Daily Trading) yapmanıza olanak tanıyan bir sistemdir. Trader Eğitimi kapsamında sunulmaktadır.

Bu İçerik Faydalı Oldu mu?
[Oy: 0 Ortalama: 0]

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir